Valószínűleg ti is úgy nőttetek fel, hogy a kenyér szerves része a táplálkozásotoknak. Egy pirítós reggelire, egy szelet a gulyásleves, lecsó mellé, estére kenyérre helyezitek a tükörtojást, és egy jó szendvicset egy pillanat alatt összedobhattok, ha korog a gyomrotok. Aztán jött a gluténpara, és az egész világ a feje tetejére állt.
A glutén a búzafélékben található két fehérjének, a gliadinnak és a gluteninnek a keveréke, ennélfogva megtalálható minden ételben, ami lisztből, liszttel készül: kenyérben, péksütiben, kekszekben, rántott húsban, rántásokban, lángosban – röviden sok mindenben, amiből azért szoktatok fogyasztani rendszeresen. A glutén lassan közellenséggé vált, mert azt mondják, rengeteg egészségügyi probléma hátterében ez áll az allergiától kezdve az emésztőszervi panaszokon át egészen – természetesen – a rákig.
A paleodiéta, és ezáltal egy egész iparág állt rá a gluténmentes ételek gyártására, iszonyú profitot kreálva, mivel elterjedt az a rémhír is, hogy az emberek 30%-a nem is tudja magáról, hogy gluténérzékeny,
bár ezzel párhuzamosan olyan kutatások is készültek, amik kétségbe vonják az egész gluténérzékenység létezését. Annyi biztos, hogy a glutén hajlamos gyulladásos reakciókat indukálni a szervezetben, így ha ilyen jellegű problémáitok vannak, bánjatok vele óvatosan!
Az 5 legnagyobb tévhit az egészséges étkezéssel kapcsolatban
A táplálkozással kapcsolatos tévhitekből Dunát lehetne rekeszteni. Sokan azt hiszik, az egészséges táplálkozás bonyolult, átláthatatlan és megközelíthetetlen rendszer, pedig nem!
A legnagyobb, egészséges étkezéssel kapcsolatos tévhiteket és a 21 NAP szakértőjének véleményét ide kattintva olvashatjátok.
De most hagyjuk az elméleti vitát, térjünk vissza az eredeti kérdésre: mehet a kenyér, vagy nem? Beleilleszthető az egészséges életmód kereteibe valamilyen módon? Bio Gabival, a 21 NAP – Pont neked program táplálkozási szakértőjével kerestem a választ erre a fogós kérdésre.
Jó hírünk van, fellélegezhetnek a szendvicsmániások, Gábor szerint a búzakenyér kis mennyiségben, körülbelül 5-8 dkg napi limittel fogyasztható, a korlátozás oka a gluténterhelés mellett az élesztőhatás. „Emellett tarthatunk búzamentes, és akár gluténmentes napot is.”
A gluténkérdést talán kicsit felfújták a köztudatban, illetve nem tettek különbséget például a klasszikus búza, illetve a rozs, árpa, tönköly között, ennek ellenére a szakma egy része régóta foglalkozik a gluténmentes napok hasznosságával.
Az utóbbi gabonákban található glutén más típusú, mint a búzáé, így ezek gluténérzékenység esetén is nyugodtan fogyaszthatók – a lisztérzékenyeknek azonban ezekre is oda kell figyelniük. Szerencsére ezekbe beletartozik a zab is, így a reggeli zabkásáról sem kell lemondanotok, és a zabpehelylisztet is bátran használhatjátok sütésre, nem kell csődbe mennetek a gesztenye- és kókuszlisztek miatt.
Bio Gabi felhívja a figyelmet arra is, hogy kenyereknél is létezik alternatíva: „A kenyeret ma már jellemzően nem klasszikus búzalisztből gyártjuk, hanem más lisztek keverékéből, így kisebb és más formájú lehet, mégis előnyösebb.” Sőt, az egészséges életmód keretében akár ti is felcsaphattok péknek, és elkezdhetitek sütni a saját kenyereteket. Ebben biztosan csak az lesz, amit ti tesztek bele, és az egész házat be fogja tölteni a frissen sülő kenyér mennyei illata. Ráadásul így, hogy a saját kezetek műve kerül az asztalra, felértékelődik ez az általában olyan egyszerűnek és magától értetődőnek tartott élelmiszer!
Fizessetek elő a 21 NAP – Pont neked programra!
Csak 21 nap kell és rászokhattok az egészséges életmódra. Töltsétek le a 21 NAP alkalmazást iOS-re vagy Androidra, regisztráljatok és fizessetek elő a TELJES csomagra szuperkedvezményesen 21.000 forint helyett 4990 forintért. (Előfizetni a letöltött applikáción belül tudtok.)
21 napra komplex étrendet kaptok receptekkel, receptvideókkal, kedvezményes ebédrendeléssel. Komplex edzésprogram vár videókkal. A pihenőnapokon jógaoktatás lesz videóval. Minden napra tippeket adunk. Szakértőink és a VOUS-lányok végig mellettetek lesznek. INDULÁS: 2016. augusztus 22.
Mi lesz így a gyermekek szendvicsével? Tényleg minden este sütögessek saját kenyeret? – tehetitek fel riadtan a kérdést. Az orvosok azonban azt ajánlják, hogy a nem lisztérzékeny gyerekeket ne kényszerítsétek gluténmentes étkezésre, mert fennáll az esélye hiánybetegségek kialakulásának. De ne feledjétek: a parizeres fehér kenyeret érdemes lecserélni teljes kiőrlésűre, a tölteléket valódi sonkára-sajtra, extra gondoskodásnak pedig teletömhetjük a szendót különböző zöldségekkel.