Nem mindegy, mit eszünk és iszunk az egészségünket tekintve sem, de ha kicsit környezettudatosabban élünk, arra is érdemes figyelni, mi az, ami a bolygónkat is jobban megterheli. Az ipari termelés és növénytermesztés sajnos sok olyan káros mellékhatással jár, mint a növényvédőszerek használata, a műtrágyázás vagy a metángáz kibocsájtás, és sokszor nem is gondolnánk, mekkora az ökológiai lábnyoma egy-egy, akár egészségesnek is számító alapanyagnak.
1. Hús
A hús egyértelműen a legkárosabb alapanyagunk, már ami a környezetet érinti, különösen az iparilag, nagygazdaságokban és szójával dúsított takarmánnyal etetett jószágok. A szója népszerűsége miatt erdőket vágnak ki és tesznek termőfölddé, de az állatok tekintetében a legnagyobb kárt mégis a kibocsájtott bélgáz – puki – metángáz tartalmaokozza, ami fokozza az üvegházhatást, arról nem is beszélve, mennyi táplálék és víz kell 1 kg hús előállításához. A legkárosabb a marha- és a bárányhús előállítása, ha tehetjük, együnk kevesebb és minőségibb húst, inkább szabadon tartott és tanyasi gazdálkodásból.
2. Pálmazsír
Pálmazsírt otthon ritkán használunk, de az iparilag előállított élelmiszerekben toplistás ez a zsiradék. A legtöbb olcsó csokiban, kekszben, készételben ez van, mert ez a legolcsóbb, de az előállítás nagyon is környezetszennyező. A nagy kereslet miatt rengeteg esőerdőt irtanak ki, hogy a helyükre olajpálmákat ültessenek, így veszélyeztetve több növény- és állatfaj létét és fennmaradását, ráadásul fura egy növény ez az olajpálma, ugyanis a gyökerei olyan anyagot termelnek, ami kiöl minden más növényt, és ez a hatóanyag a talajban évtizedekig megmarad. Mindehhez pedig nagyon hosszadalmas és káros kémiai folyamattal finomítják az olaját, ami kiemelten környezetszennyező.
Nézzétek meg melyik a másik 3 étel!