Miután megtanultunk járni, hamar feltaláltuk magunknak a futást is, emlékeztek? Ja, nem. Nekem sem rémlik. Jóval a játszótéren szaladgálós, iskolai fogócska és a Cooperek után [GT1] visszatérünk a jól ismert sporthoz. Viszont most teljesen máshogy kell hozzákezdenünk.
Jó esetben keresünk egy edzéstervet (ide kattintva találtok is egyet), előhúzzuk a gimi óta a cipőtartó mélyén porosodó tornacipőnket. Felkapjuk az első macinacit, ami kezünk ügyébe kerül, és a legpuhább pulcsit, amink csak van. Utánanézünk néhány óvintézkedésnek a biztonság érdekében. Aztán irány!
A fent leírt szerkó elég ahhoz, hogy eldöntsük: hosszan tartó elhatározásról van-e szó, vagy csak pillanatnyi fellángolás volt. Néhány hét alatt kialakíthatunk új rutinokat, amikhez a tudatunk és a testünk is hozzászokik. Ha sikerül beépíteni a napi rutinunkba a futást, akkor viszont be kell szereznünk igazi sportcuccokat. Miért? Erre is választ kaptam.
A kezdőfelszerelés összeállításánál szakértő segített. Az IRONMAN 70.3 Budapest Triathlon Club webshopjának salesmenedzserét, Gyimóthy Tamást kérdeztem, akivel sorra vettük a futók alapfelszerelését.
5. Felsőrész
Gondoljátok át, milyen időszakra kell a felsőrész. Forró nyár, nedves ősz és tavasz – amikor a jó szellőzés nagyon fontos –, vagy tél, amikor inkább azt szeretnénk, hogy a ruha tartsa a meleget? Mi most napos tavaszra és forró nyárra készülünk, így vékony anyagból készült felsőkre lőjünk!
VOUS-tipp: Egy réteggel vékonyabbat válasszunk, mint amilyet normál esetben hordanánk.
Kezdjük ott, hogy „az egyik legrosszabb választás sportoláshoz a pamut. Persze, hétköznapi viseletnek tök kényelmes, de van egy nagyon borzalmas tulajdonsága, magába szívja a nedvességet” – mondja szakértőnk.
Máris választ kaptunk arra, miért sikerült legalább kétszer megfáznunk az amatőr időszakunkban tavasszal a kedvenc pihe-puha pamutfelsőnkben. „Miközben futunk, a szervezetünk izzadással hűti magát. Ezek a holmik olyan speciális szálakból készülnek, amelyek az izzadságot a test felszínéről a ruha külső rétegére szállítják.”
#irongirlleszek
Miután Takács Nóra tavaly bebizonyította, hogy néhány hét alatt fel lehet készülni egy futóversenyre, úgy döntöttünk néhány VOUS-lánnyal, hogy idén mi is lefutjuk az IRONGIRL-t, amire nevezni itt tudtok.
Az IRONMAN 70.3 Budapest Triathlon Club csapata pedig szuper edzéstervet állított össze nekünk. Az első négy hétre vonatkozó edzéstervet ide kattintva érhetitek el. Ne felejtsétek! Vannak Jónő Futások is, a következő időpontja 2016. április 27. Ott találkozunk!
4. Sportmelltartó
Nélkülözhetetlen kiegészítő. Bár gyönyörű dekoltázst varázsol egy-két jól megválasztott hétköznapi darab, de sportolásra ezek teljesen alkalmatlanok. A mellek megfelelő alátámasztás nélkül futás közben mozognak. Ez fájdalmas lehet, és a szövetek hamar veszítenek a rugalmasságukból. A sportmelltartóval ezeket a problémákat kikerülhetjük.
VOUS-tipp: Sportmelltartó és sportmelltartó között is van különbség. Nem biztos, hogy jó az, amit jógázás során viselünk. Olyat válasszunk, amelyet kifejezetten aktív mozgáshoz, például futáshoz terveztek.
3. Futónadrág
Ha hosszúnadrágot keresünk, válasszunk olyat, amely követi a test vonalát. „Kvázi második bőrként véd a hidegtől és a széltől” – mondja Tamás. Azonban ha rövidnadrágra van szükség, az már kicsit más tészta. A nadrágválasztásnál fontos a testalkat, illetve hogy összeér a combja valakinek, vagy nem ér össze.
A jobb minőségű sortokba alsó részt varrnak, ez a változat mindenki igényeit kielégíti. Ha feszül a nadrág, az borzalmasan kényelmetlen, plusz a varrás szétpattanhat. Ezért keressünk rugalmas anyagot! Ha akad néhány jól elhelyezett zseb, azzal csak jól járhatunk. A praktikum és a jó megjelenés tud kéz a kézben járni!
2. Futózokni
„Ezek a speciális ruhadarabok jobb/bal láb kialakításúak, hogy anatómiailag illeszkedjenek a lábfejre. A komolyabb modellek középtalp-gumírozásúak, hogy sportolás közben ne csavarodjanak meg, ne mozduljanak el.
Hosszúság szempontjából: titok-, boka-, középhosszú és térdzokni is létezik. És természetesen itt is nagyon fontos az anyag: a jó futózokni nem szívja magába az izzadságot, és ha véletlenül tócsába lépünk, megóvja a lábat a kidörzsölődéstől és a vízhólyagtól” – meséli az IRONMAN 70.3 Budapest Triathlon Club szakértője.
1. Futócipő
Ha nagyon szigorúak akarunk lenni, akkor ez az első és legfontosabb felszerelés. Sokáig futhatunk melegítőben, de a jó cipőt nem úszhatjuk meg, és ne is akarjuk megúszni.
A megfelelő futócipő kiválasztásánál gondoljuk végig, milyen terepen fogjuk használni azt a cipellőt, és vigyünk magunkkal hozzáértő segítséget. Futás közben sokkal nagyobb terhelésnek van kitéve a láb, emiatt sem mindegy, milyen lábbelit választunk. Az eladótól kérdezni is ér, de erről majd egy következő cikkben részletesen mesélek.