Mielőtt megosztanám veletek a citromos, olívás csirke receptjét, fel kell, hogy készítsetek titeket arra, hogy nem ez lesz a hétvégi ebédetek. De még a jövő heti sem, mivel a citromokat nemcsak úgy simán kell az ételhez adni, hanem konzervált állapotban.
Szóval úgy 6 hét múlva főzhettek egy fincsi marokkói vacsorát. De megéri várni, mert csudafinom.
Ráadásul nagyon egyszerű. Persze ha Marokkóban élnénk, akár egy óra múlva is ehetnénk, mert ott mindenhol lehet kapni sóban tartósított citromot, hiszen ez a marokkói konyha egyik közkedvelt alapanyaga. De nézzük, hogyan készül!
Sóval eltett citrom
A legjobb, ha olyan citromot használtok, aminek vékony a héja, és nem kezelték, azaz nincsenek rajta vegyszerek és viasz. De megmosni, kicsit megdörzsölni mindenképpen kell a gyümölcsöt. Picit irdaljátok be a héját, úgy, mintha hámozni akarnátok, csak egy leheletnyivel mélyebben, majd bőségesen sózzátok be a réseket. Ezután tegyétek bele őket szorosan egy befőttesüvegbe. Amikor ez kész, le kell önteni sós, citromleves vízzel. 25 dkg tengeri sóhoz 2 citrom levét adjatok hozzá, plusz
4-5 szem fekete borsot és 3 babérlevelet, és mehet rá a kupak. Ha a kezdeti időszakban kicsit zavaros a lé, ne aggódjatok, majd kitisztul. Amikor készen van, a citrom héja opálosabb lesz, a belseje viszont elképesztően sós, azt a legtöbbször nem is használják fel, egyszerűen kidobják.
Főzzünk végre!
És akkor eljött a tevékeny konyhaművészet ideje. Mint a legtöbb húsos ételnél, itt is az fog a legfinomabb eredményt hozni, ha csontos húst használtok.
Hozzávalók:
1,5 kg csontos csirkecomb, mell vegyesen vagy 1 egész csirke
fél tartósított citrom
1 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
6 dl alaplé
1 tk. frissen reszelt gyömbér
1 tk. fahéj
1 tk. őrölt kurkuma
2 tk. őrölt római kömény
10 dkg olívabogyó (magos)
2 babérlevél
egy csokor friss koriander
4 tk. olívaolaj
Ha nincs időtök, akkor egy pörkölthöz hasonló módszerrel, azaz a hagyma dinsztelése után a fűszerekkel együtt megfőzitek az összes hozzávalót, amihez a citrom héját csíkokra vágjátok, a csirkét pedig az ízeknél feldaraboljátok. Kb. 1 óra alatt kész. Ha igazán összeért ízekre vágytok, akkor tegyétek a hűtőbe a fűszerekkel beborított húst egy éjszakára, és csak utána főzzétek meg. Köretnek Marokkóban kuszkuszt és lepénykenyeret esznek hozzá. A kuszkusznál egyszerűbben elkészíthető köretet el sem lehet képzelni, hiszen némi sóval és picike olívaolajjal elkeverve fel kell engedni dupla mennyiségű forró vízzel, lefedni, és 10 perc múlva készen is van.
Lehet még jobb!
A helyzet az, hogy ezt az ételt eredetileg tadzsinban készítik, de amikor Marokkóban éltünk, a követségi szakácsnő is fazékban készítette, a tadzsint csak a show részeként, a tálaláshoz használta. Alulra került a kuszkusz és rá a húsos ragu. És hogy miért jó ez a kúp alakú csodaedény? Mert a tető alatt a pára és az ízek úgy cirkulálnak, hogy minden aroma benne marad, az étel puha és zamatos lesz. Így viszont minimum 3 óráig készül az ebéd, főleg, ha faszénen melegítik.
A pénteki kötelező betevő
Péntek délelőtt a marokkói családok mindig és kötelezően tadzsint – merthogy az abban készült ételt is így hívják – és kuszkuszt esznek. Miután leemelik a tetejét, mindenki egy tálból eszik, kanál helyett sokszor lepénykenyeret használnak, annak egy darabkájával csípnek egy kicsit a közösből. Mivel a péntek az ima napja, a mecsethez is sokan egy adag tadzsinnal érkeznek, hogy aznap a nélkülözők is jóllakhassanak. Sőt, miután minden utcában van két-három kapuőr, akik egész nap az utcán strázsálnak és vigyáznak a jobb módú helyiek értékeire, az is megszokott látvány, hogy valaki megvendégeli őket, és a nagy tálból közösen csemegéznek a kerti munkások és az őrök. Persze csakis a férfiak, az asszonyok a házakban étkeznek.
Most így a végén elárulom, hogy van még egy kedvencem, ami még a citromos-olívás csirkénél is finomabb, és a hazaköltözésünk után is többször főztem, az pedig a szilvás, pirított mandulával megszórt marharagu. Isteni. Majd legközelebb azt is elmesélem, hogyan készül.