A JYSK és a Magyar Alvás Szövetség 2024 őszén reprezentatív kutatás keretében vizsgálták a magyar lakosság alvási szokásait és körülményeit, az eredmények pedig rámutattak, hogy a megkérdezettek nagy százaléka küzd valamilyen alvási problémával.
A JYSK alvási szokásokra vonatkozó kutatása során az alvást befolyásoló külső tényezők jelentőségét is vizsgálta, és felmérte többek között, hogy a megkérdezettek hogyan viselik a téli és nyári óraátállításokat, valamint azt is, hogy milyen hatással van a stressz az alvásuk minőségére.
A téli és nyári óraátállítások hatásával kapcsolatban mindössze a megkérdezettek 5 százaléka érezte úgy, hogy hosszú távon is nagyon megviseli és 14 százalékuk számára komolyabb nehézséget okoz az óraátállítás, de alkalmazkodnak hozzá. 40 százaléka a válaszadóknak arról számolt be, hogy kisebb nehézséget okoz számára az óraátállítás, de csak néhány napig érzi a hatását, 41 százalék számára pedig egyáltalán nem okoznak problémát a szezonális átállások.
Míg a többség számára nincs jelentős hatása az óraátállításnak az alvásminőségére, addig a stressz hatása sokkal komolyabb. 44 százalék ugyanis azok aránya, akiknek a stressz sokszor ront az alvásminőségen, 15 százalék pedig azt válaszolta, hogy a stressz minden alkalommal nagyon komoly hatással van az alvására. A megkérdezettek 22 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a stressz nem okoz számára komolyabb gondot és csak kevéssé ront az alvása minőségén, 9 százalékuk pedig azt mondta, hogy alvásuk minősége többnyire változatlan, és a stressz nem befolyásolja azt.
Az ábrákon látható értékek százalékban vannak feltüntetve. A 100%-tól való +/- 1%-os eltérések a kerekítési szabályok miatt jöhetnek létre. A válaszadók ezeknél a kérdésnél több választ is megjelölhettek.
Horváth Sándor, a JYSK értékesítési vezetője és alvásszakértője szerint a tavaszi fáradtság kialakulásában főként élettani hormonális folyamatok játszanak szerepet, és a jelenség nagyon gyakran okoz olyan panaszokat, mint az alvászavar, kimerültség, fáradtság, rossz közérzet, valamint koncentrációs zavar.
Mivel az alvás minősége kritikus hatással van az élet számos területére, így elengedhetetlen, hogy kezeljük a szezonális átállás miatt egyre többeknél kialakuló tüneteket. Horváth Sándor alvásszakértő szerint a megfelelő, vitaminokban és ásványi anyagokban dús étrend és a rendszeres testmozgás mellett az alvási körülményeink megváltoztatása és az alvási eszközeink helyes kiválasztása is jelentősen hozzájárulhatnak a fáradékonyság leküzdéséhez.
Az alváshoz használt eszközök gondos kiválasztása, a párna és paplan típusa, valamint a matrac keménysége és cseréjének gyakorisága nagyban meghatározzák alvásunk minőségét.
Az alvásszakértő szerint az egyik legfontosabb tényező, hogy alvás közben gerincünk megfelelően alá legyen támasztva, ehhez pedig megfelelő keménységű matracot kell választanunk, mivel ennek hiányában az izmok és az ízületek túl nagy nyomásnak vannak kitéve. Ez a probléma elsősorban túl puha matrac esetében merülhet fel, de a túlzottan kemény matrac sincs jó hatással a hátunkra.
Emellett a derékfájás elkerülése érdekében fontos a matrac idejében történő cseréje. Előbb-utóbb ugyanis minden anyag elhasználódik, a habszivacs és a rugók is elöregednek. Egy megfelelő minőségű matracot körülbelül 10 év után kell leváltani, mivel az alátámasztó képessége fokozatosan romlik az évek során. Az alvásszakértő szerint nem szabad megelégedni a tökéletes matrac megtalálásával, hiszen a megfelelő paplan és párna kiválasztása is segít a pihentető és kényelmes alváskörnyezet biztosításában.