Egy nemrég megtalált, i. e. 1500-ból származó egyiptomi papirusztekercsen száz meg száz gyógynövény neve szerepel, olyanoké, melyeket ma is ismerünk és használunk, akár fűszerként is. Ám a gyógynövényekkel történő gyógyítást kiszorították a gyógyszergyárak, melyek – nem titok – szép hasznot húznak abból, hogy javarészt szintetikus anyagokkal orvosolnak bennünket
A mai kor ismét felfedezte a gyógynövények jelentőségét, a természetgyógyászok szívesen dolgoznak velük, sőt, kutatások folynak újabb növények hatóanyagainak megismerésére. Ismertek olyan betegségek is, például az ekcéma, melyekkel szemben a vegyi gyógyszeripar tehetetlen, miközben a gyógynövények javulást hoznak.
A drogériákban és gyógynövényboltokban sokféle gyógyfű kapható, melyekből magunk is elkészíthetjük a számunkra megfelelő főzetet. A tea vagy főzet a növény virágából vagy leveles részéből készül. Egy csésze forró vízhez egy teáskanál szárított vagy két teáskanál friss növényt kell adnunk, 5-10 percre áztatnunk, majd még melegen meginni.
Körülnézhetünk a konyhánkban a fűszerek között, mert a legtöbbjük nemcsak pikáns íze, de gyógyhatása miatt is értékes. Álljon itt néhány példa:
Babér
Fűszerként: raguk, főzelékek, sültek, levesek különleges ízesítője
Főzetként: segíti az emésztést
Bazsalikom
Fűszerként: az olasz konyha elmaradhatatlan íze, paradicsomos ételekhez kiváló
Főzetként: megnyugtatja a gyomrot, nagyszerű émelygés ellen, emellett frissítő és idegnyugtató szer is egyben