Test

Így ismerd fel a leggyakoribb ételérzékenységeket!

Ó, csak egy kis ekcéma... Igen, néha puffadok... Nem tudom, mostanában olyan fáradékony vagyok... Sokat fáj a fejem... Csak néhány olyan mondat, amiket talán magunk is sokszor mondunk, és nem is sejtjük, hogy ételérzékenység is állhat a háttérben. Manapság sajnos egyre többen küzdenek ilyen problémákkal. A polcokat ellepték a különböző növényi tejek, a cukormentes édességek vagy a gluténmentes tészták, kenyerek.
vous - 2022.11.02.
Így ismerd fel a leggyakoribb ételérzékenységeket!

Ha arra gyanakodsz, hogy talán ételérzékenységed van, mindenképp keress fel szakembert és egy megfelelő vizsgálatot, amivel feltárhatók az egyes érzékenységek. Most következzen három olyan érzékenység, ami egyre szélesebb körbe érinti a magyar társadalmat is. Az egyes érzékenységek, allergiák, felszívódási zavarok azonosítása nem minden esetben egyértelmű és egyszerű feladat. Az alábbiakban néhány jellemző tünetet is kiemelünk annak hangsúlyozásával, hogy a végső diagnózist mindig bízd szakemberre.

Az önkényesen, saját szakállra bevezetett étrendmódosítások nem biztos, hogy meghozzák a várt eredményt, sőt még negatív hatása is lehet a szervezetünkre, aminek alapvetően sokféle vitaminra, ásványi anyagra, nyomelemre szüksége van.

Az a mindenhol felbukkanó, fránya cukor…

Kezdjük a cukorral, ami bár nem kifejezetten ételérzékenység, hanem a cukor sejtekhez aló eljutásának zavara. Több típusa létezik. Van olyan, ami inkább gyermekeket és fiatalokat érint, ez az 1-es típusú cukorbetegség, és olyan is, ami idősebbeknél alakul ki, ez a 2-es típusú. A cukorbetegség előszobájaként számon tartott inzulinrezisztencia esetén megfelelő étrenddel elkerülhető a cukorbetegség kialakulása. Nem meglepő módon tehát nagyon sok minden múlik az egészséges, nem túl sok szénhidrátot tartalmazó étrenden.

Mai étrendünk és életvitelünk sajnos megágyaz a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának, hiszen számos félkész ételt, agyoncukrozott üdítőket, csokikat, kekszeket eszünk. A zöldségek, a teljes kiőrlésű vagy rozskenyerek fogyasztása helyett sokszor eszünk olyan péksüteményeket, amik fehér lisztet tartalmaznak és gyorsan felszívódó szénhidrátokkal bombázzák a szervezetünket.

Forrás: Canva

Az inzulinrezisztencia tünetei lehetnek például az alvászavar, evés utáni éhségérzet, fejfájás, izzadás. Férfiaknál és nőknél egyéb nemre jellemző tünetek is lehetnek. Inzulinrezisztencia-vizsgálattal könnyen kideríthető, hogy fennáll-e valamilyen zavar.

A 2-es típusú cukorbetegég felismerésében az a nehéz és ijesztő, hogy szinte teljesen tünetmentesen élhetünk vele, miközben roncsolja a szervezetünket. Vérvizsgálattal hasznos és fontos ezért bizonyos időközönként ellenőrizni a vércukorszintet.

Glutén nélkül is lehet teljes életet élni

A glutén nem egy olyan ételben benne van, amik nagy népszerűségnek örvendenek. Ilyen a pizza, a különböző tészták, a kakaós csiga és sok más finom péksütemény. Szerencsére ma már tésztákból, kenyerekből és szinte mindenből van gluténmentes változat is.

Forrás: Canva

A gluténérzékenység a vékonybél felszívódási zavara, ami sokáig maradhat észrevétlen, tünetek nem mindenkinél jelentkeznek ugyanolyan intenzitással. Árulkodó jel lehet a haspuffadás, hasmenés, étvágytalanság. hajhullás, izomfájdalom, fáradékonyság. Ez a felsorolás természetesen nem teljes, csak néhány a lehetségesek közül. Ha felmerül benned az, hogy esetleg gluténérzékeny lehetsz, akkor irány egy vizsgálat!

A gluténmentes étrend kialakításánál is kérheted dietetikus segítségét. A különböző gluténmentes liszteknek köszönhetően kedvenc péksüteményeidről sem kell lemondanod. Számos olyan receptes könyv van, ami gluténmentes változatban tárja elénk a kedvenceket.

Tej? Szerencsére könnyen kiváltható

Tejes kávé, joghurt, vaj, sajttorta… A tej is egy olyan alapanyag, ami kedvenc süteményeink, italaink nélkülözhetetlen összetevője. Mégis előfordulhat, hogy a reggeli tejes kávé elfogyasztása után egyből a mellékhelyiség felé kell venni az irányt. Ez nem jelent jót.

A tej kapcsán megkülönböztetünk laktózérzékenységet és tejallergiát. Ez a kettő pedig nem ugyanaz. Vizsgálatokkal pontosan megállapítható, hogy melyik áll fenn. A kettő elkülönítése laikusként azért sem egyszerű, mert eléggé hasonlóak a tünetei.

Tejallergia esetén a tejfehérje ellen ad túlzott, allergiás választ a szervezet. Ennek többek között hányinger, hasmenés, bőrkiütések, fogyás, székrekedés lehetnek az árulkodó jelei.

Forrás: Canva

A laktózérzékenység esetén a laktózt vagy más néven tejcukrot nem képes megfelelően megemészteni a szervezet, ez okozza a problémát. Ez érzékenységhez és nem allergiához vezet. Tünetei, a tejallergiához hasonlóan haspuffadás, hányinger, hányinger, hasfájás, görcsök. Laktózmentes tejfölt, tejet, vajat, szinte bármilyen tejterméket beszerezhetünk, ez az egyszerűbb helyzet. Laktózérzékenység fennállásakor csak a laktózmentességet kell szem előtt tartani.

Ha az összes tejterméket száműznöd kell az étrendből, ma már azt is számos növényi alternatívával meg lehet oldani. Bizonyos vitaminok bevitelére fontos figyelni ilyenkor. Az egyik ilyen a kalcium.

Zabtej, mandulatej, mogyorótej, rizstej, szójatej… A növényi tejeknek és készítményeknek egyre hosszabbodik a listája. Növényi tejfölt, joghurtot vajat is lehet már kapni. Ezek ízükben is igyekeznek hasonlítani az eredetiekre.

Ha orvosi vizsgálaton a tejallergia bizonyosodik be, akkor minden esetben konzultálj a helyes étrend kialakításáról szakemberrel. Azért, hogy minden szükséges vitamint és ásványi anyagot megkaphasson a szervezeted pótolni kell a tejtermékekkel kiesőket.

Ajánlott cikkek