Aki rendszeresen és teljesítmény centrikusan sportol, tisztában van azzal, hogy az ásványi anyagoknak, vitaminoknak mekkora szerepe van a szervezet megfelelő működése szempontjából.
A sportolók nagy százaléka mégis inkább csak a fehérje-, szénhidrát- és zsírbevitelre koncentrál, és nem ismeri a D-vitamin teljesítményfokozó szerepét.
A koronavírus-járvány megjelenésével ráterelődött a figyelem a D-vitamin immunerősítő szerepére, noha sokkal több annál. Hogyan hat a sportolók szervezetére, produktivitására a D-hormon? Ennek jártunk utána.
Mi is az a D-vitamin?
A D-hormon több, zsírban oldódó vitamin összefoglaló elnevezése, amelyek legfontosabb feladatai közé tartozik a szervezet kalciumháztartásának szabályozása, ezáltal az egészséges csontozat, izomzat fenntartása.
A D-vitamint a szervezet maga állítja elő, két forrása ismert: a napfény, valamint a táplálékok. Táplálkozással csekély mennyiségű D2-vitamin kerül a szervezetbe, és hasznosulása is alacsony mértékű. A napsugárzás hatására a bőrben termelődő D3-vitamin hasznosulása megfelelő, ám hazánkban az októbertől márciusig terjedő időszakban az UV-sugárzás alacsony szintje miatt az emberi szervezet D-vitaminnal való ellátottsága alacsony.
A D-vitamin pótlása nem kerülhető el. A vitamin és ásványi anyag készítmények pedig a sportolók számára is megfelelő forrást biztosítanak a jobb teljesítmény érdekében. Természetesen a BodySelect Premium Supplements vitaminjainak alkalmazásával még jobb eredményeket érhetünk el.
Pozitív hatásai
Régóta ismert tény, hogy a D-vitamin szükséges a csontozat és a fogak fejlődéséhez és megőrzéséhez, valamint segíti a kalcium és a foszfor felszívódását, továbbá nélkülözhetetlen az egészséges idegrendszer kifejlődéséhez.
További előnyei is vannak:
A D-vitamin pótlása
Az élelmiszerekben alacsony a D-vitamin tartalom, a halolajak kivételével, de csekély mértékben a tojássárgája, a halak mája és a D-vitaminnal dúsított élelmiszerek (gabonakészítmények, tejtermékek, margarinok) is tartalmazzák. Azonban ezek rendszeres fogyasztásával sem biztosíthatunk elegendő mennyiséget.
A napon való tartózkodás csak a nyári hónapokban képes támogatni a megfelelő D-vitamin képződést, így az őszi, téli és tavaszi hónapokban szintetikus D-vitamin pótlása szükséges az életkornak, egészségi állapotnak, életmódnak megfelelően.
A D-vitamin hatása a sportolók szervezetére
A kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a szervezet D-hormon ellátottsága közvetlenül képes befolyásolni a sportteljesítményt. A D-vitamin szabályozza a fehérjeszintézist, az izmok kalcium- és foszfát-anyagcseréjét, amely az izomerőre, teljesítményre és a regenerációra van hatással. A megfelelő D-vitamin szinttel csökkenhet a csonttörés, csontrepedés kockázata, és növekszik a II-es típusú izomrostok mérete és száma.