Fehérjeturmixot csak az izomkolosszusok isznak? Kell multivitamint szednünk, ha elég gyümölcsöt és zöldséget eszünk? Egyáltalán egészséges, ha különböző porokat és tablettákat eszünk valódi ételek helyett?
Rengeteg tévhit kering a táplálékkiegészítők körül, és az embereknek általában szélsőséges véleményük van ezekről a készítményekről: vagy mélységesen elítélik, vagy fennen hangoztatják ezek fontosságát. Az igazság, ahogy mindig, a kettő között keresendő. A megfelelő mennyiségben, minőségben és helyzetben jól jöhetnek a táplálékkiegészítők, ám nem árt, ha pár aranyszabályt szem előtt tartunk.
Mennyi tápanyagra van valójában szükségünk?
Több helyen olvasható, hogy egy átlagos felnőtt nő számára ajánlott napi kalóriabevitel 2000 kcal, holott ezzel a valódi tápanyagokról nem mondunk semmit. Hiszen nem mindegy, hogy a napi 2000 kcal-t mivel érjük el: három tábla csoki elmajszolásával vagy tisztességes hús, rizs, saláta kombinációval? A kalóriák számánál sokkal fontosabb, hogy szénhidrátból, fehérjéből, zsírokból mennyit viszünk be, és ezek milyen minőségűek. A makrotápanyagok részletezésébe most nem megyünk bele, de alapvetően elmondható, hogy egy súlyát tartani kívánó felnőtt nőnek naponta 1 g/testsúlykg fehérjére, mintegy 3 g/testsúlykg szénhidrátra és körülbelül 0,7 g/testsúlykg zsírra van szüksége. Emellett eláruljuk, hogy 1 gramm szénhidrát 4 kcal, ahogy 1 gramm fehérje is 4 kcal, 1 gramm zsír viszont már 9 kcal-t tartalmaz! Eme információk ismeretében már leülhetünk a kockás füzet mellé, és kiszámolhatjuk, hogyan állhat össze a napi 2000 kcal, de inkább ajánljuk egy-egy pontosan erre a célra kifejlesztett okostelefonos applikáció rendszerét.
Olvassátok tovább a cikket ITT!