Egyéb kategória

Burnout helyett boreout – Amikor a munkahelyen az unalomtól égtek ki

„Teljesen kiégtem!” – a szerkesztőségben ez a mondat gyakran elhangzik, de szerencsére szó sincs kiégésről a klasszikus értelemben. Általában hülye videókon, Insta Storykon vagy YouTube-videókon égünk ki teljesen. A burnout azonban nem elhanyagolható téma, írtunk is róla többször. A burnout mellett viszont meg kell ismerkedni egy másik fogalommal, a boreouttal is.

vous - 2020.11.11.
Burnout helyett boreout – Amikor a munkahelyen az unalomtól égtek ki

A boreout jelenséget azok ismerhetik, akiket a napi elfoglaltságuk nem tesz elégedetté – a legtöbb esetben unatkoznak, mert nincs elég dolguk, vagy olyan munkát végeznek, amely kitölti ugyan a munkaidejüket, de nem igényel különösebb szellemi erőfeszítést. A boreout nemcsak frusztráló lehet, lehúzhat, hanem a legrosszabb esetben meg is betegíthet.

Honnan ismerhetitek fel a tüneteket, és mit tehettek ellene? A következőkben erről lesz szó.

Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a munkám a hobbim is, így én általában nem tudok unatkozni a monitor előtt, de nem egy ismerősöm, barátom került már olyan helyzetbe, hogy egész álló nap unatkozva bámulta a monitort. Míg egyesek képesek arra, hogy ilyenkor nyelvvizsgára (vagy bármilyen vizsgára) készüljenek, tanuljanak, okos videókat nézzenek, és ne csak pasziánszozzanak, amíg a felettesük meg nem jelenik – azaz hasznosan töltsék el az időt –, addig mások számára az üresjáratok belső feszültséget generálnak.

Úgy vannak vele, hogy ez egy munkahely, nem szörfölhetnek a neten csak úgy összevissza, mert a végén „lebuknak”. Tanulni sem lehet nyugodtan, mert bármikor (!!!) kaphatnak valami új feladatot, egész nap ugrásra készen kell állni. Elmélyedt tanulás helyett marad az egész napos egérpöckölgetés, a monitor rezignált bámulása, miközben alig telnek a percek péntekig, amikor végre felszabadultan mehetnek haza, hogy a következő két napban végre kipihenjék a hétköznapi semmittevés okozta stresszt.

Aztán hétfőn kezdődik minden elölről.

Forrás:
Unsplash.com

A stresszt és a frusztráltságot leginkább az okozza, hogy feleslegesnek kezdjük érezni magunkat. És bár a munka nem megerőltető, pont ez a baj. A boreout, azaz az unalomtól való kiégés ugyan pont a burnout ellentéte, a tünetei mégis nagyon hasonlóak.

600

Burnout

A boreout tünetei a következők lehetnek:

  • Nem látjátok értelmét annak, amit csináltok.
  • Nem érzitek az elismerést.
  • A feladataitokat képesek vagytok nagyon rövid idő alatt letudni.
  • Tudjátok, hogy sokkal több van bennetek, mint amennyit a feladat teljesítése megkíván.
  • A munkával kapcsolatban támasztott igényeiteket nem tudjátok kielégíteni az adott feladatkörben.

A következmény: demotiváltak lesztek, és úgy érzitek, keveset értek. A legrosszabb esetben depresszióhoz is vezethet ez a tartós állapot, de sok esetben alvászavar, ingerültség, hát-és fejfájás lehet még jellemző tünet.

Mit tehettek?

Mielőtt munkahelyet váltanátok, van néhány dolog, amit kipróbálhattok.

  • Beszéljetek a munkaadótokkal arról, hogy a jelenlegi feladataitok mellé szívesen vállalnátok egyéb munkát is.
  • Kezdjetek el valamilyen tanfolyamra járni, így a munka mellett lesz kihívás az életetekben.
  • Képezzétek magatokat tovább – így a munkaadóitoknak is több lehetőségük van arra, hogy különböző feladatokat bízzanak rátok.
  • Kezdjetek el sportolni – például futni.

És hát igen… Ha semmi sem válik be, akkor pedig keressetek új munkahelyet!

Ajánlott cikkek

Top cikkek

Világ

Otthon

Dioráma készítés – kreatív utazás új világokba
Otthon
Dioráma készítés – kreatív utazás új világokba
vous - 2024.10.10.
A diorámák és terepasztalok készítése nemcsak egy szórakoztató hobbi, hanem egy igazi művészeti forma is, amely lehetőséget nyújt számunkra, hogy apró részletekben gazdag világokat hozzunk létre. Legyen szó egy történelmi csatajelenetről, egy természetes tájról, vagy akár egy futurisztikus városról, a diorámakészítés lehetőséget ad, hogy fantáziánkat szabadon engedjük, miközben különböző anyagokkal, technikákkal és eszközökkel dolgozunk.