Nálunk is használatos a fahéj, már elérhető áron, ugyanis az ókorban és a középkorban az értéke az arany árával vetekedett. Két típusát ismerték (és ismerjük), a fahéjfa Srí Lankán és a Szunda-szigeteken őshonos, a kasszia Kínában termett. A vadon is termő, de termesztésbe is vont trópusi fák ágainak lefejtett, sötétbarna kérge a jellegzetes illatú, édeskés, csípős, kissé fanyar ízű fűszer, a fahéj, a Cinnamomi cortex. Cikkünket Henter Izabella dietetikus, a NEFI munkatársa segítette.
Nem csak fűszeres zamatáért kedvelték előszeretettel és került a jómódban élők asztalára, illetve nem csak illatszerek, testápoló olajok-kenőcsök alapanyagaként használták, ahogy régen, ma is tudjuk, hogy jelentős szerepe van az egészség megőrzésében is a fahéjnak.
A Még idén! kampány üzenete szerint már egészen kicsi lépésekkel sokat tehetsz egészséged érdekében, és éppen a gasztronómia az, amely kézzelfogható módon bizonyítja ennek az elgondolásnak az eredményességét. Kerülhet fahéj akár a ti asztalotokra is, a megszokottnál egy picivel nagyobb mennyiségben. Fontos azonban tudni, hogy nagy mennyiségben való fogyasztása allergiás tüneteket okozhat, valamint a fahéj olajának külső alkalmazása is allergizálhat.
Egészen pontosan az őrölt fahéjban található olajok (eugenol, kumarin aldehid) irritálhatják a száj, a gyomor és a belek nyálkahártyáját, illetve vérzékenységet okozhatnak. Vagyis fontos, hogy megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt a fahéj alkalmazása során is.
Nem javasolt a fahéj aldehid várandósság, ismeretlen eredetű lázas állapotokban vagy akkor ha valaki peru balzsam allergiában szenved.
Miért jó az életmódváltásban?
Egészségre gyakorolt hatása természetesen régóta közismert:
Szokásos adagja: 2-4 g szárított fahéj kéreg. 0,05.0,2 g illóolaj illetve ezekkel egyenértékű tinktúra.
(Forrás: Csupor D., Szendrei K.: Gógynövénytár Útmutató Medicína 2012.)
A Még idén! kampányról tájékozódhattok a kampány startvideójából, illetve Facebook-oldalán is találhattok további információkat vagy csemegézhettek életmódváltással kapcsolatos írásainkból, videóinkból.
Ha pedig arra vagytok kíváncsiak, mennyit fogyott az ország a Még idén! kampány kezdete óta, kattintsatok a KILÓ-MÉTER appra. És írjátok be ti is, mennyit dobtatok le egy hét alatt.
A cikk megjelenését a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet megbízásából a Széchenyi 2020 program támogatta.