Test

Tudta, hogy a nők hajlamosabbak a térdfájdalomra, mint a férfiak?

Fáj, dagad, vizesedik a térde? A helyzet nem egyedülálló – sajnos a gyengébbik nem képviselői között gyakrabban jelentkeznek ízületi problémák.
vous - 2024.09.27.
Tudta, hogy a nők hajlamosabbak a térdfájdalomra, mint a férfiak?

Egy ilyen gond – bár elsőre nem tűnik komolynak – meg tudja keseríteni az életet: így a kerékpározás, tánc, de akár egy egyszerű séta vagy a hétköznapi teendők elvégzése is fájdalommal járhat. Emiatt beszűkül az ember élete, ami hosszú távon a fizikai fájdalmak mellett akár lelki problémákat is okozhat.

A NaturPrime – a térdfájdalmak szakértője adott nekünk egy kis útmutatót, melyből megtudhatjuk, milyen okok állhatnak a térdproblémák hátterében, illetve a lehetséges kezelésre is kitérünk.

A térdfájdalom kialakulásának okai

A probléma hátterében változatos okok állhatnak – az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb élettani és életmódbeli lehetőségeket.

  • Térdízületi gyulladás: orvosi kezelést igénylő állapot, mely kialakulhat köszvény, nyáktömlőgyulladás, korábbi sérülés, íngyulladás vagy rheumatoid arthritis miatt is.
  • Elhízás: a túlsúly jelentős terhet ró a térdízületekre a mindennapi mozgás során, továbbá a nagy mennyiségű zsírszövet fokozza a gyulladásos citokinek termelését is, mely egy általános gyulladásos állapotot okoz a szervezetben.
  • Fokozott fizikai terhelés, túlterhelés: bizonyos mozgásformák, munkaköri tevékenységek vagy a sport képesek túlterhelni az ízületeket. A helytelenül kivitelezett gyakorlatok szintén a térdízület túlterheléséhez vezethetnek.
  • Izomgyengeség: a túlzott mozgás mellett a mozgáshiány is problémákhoz vezet, ugyanis az izmaink elgyengülését okozza, melyek térd- vagy egyéb ízületi fájdalmak kiindulópontjai lehetnek.

A fent felsoroltakon kívül a térdfájdalom kialakulásában szerepe lehet az alacsony folyadékfogyasztásnak, dohányzásnak, családi hajlamnak, illetve korábbi sérülések is okozhatják.

A mozgás gyógyító erővel bír

Az életmódnak óriási szerepe van a térdfájdalmak megelőzésében – ha odafigyelünk néhány dologra, csökkenthetjük a probléma kialakulásának esélyét.

Az alacsony intenzitású és ízületkímélő mozgásformák hatékonyak lehetnek a térdfájdalmak megelőzésében és kezelésében: ilyen lehet például az úszás, séta, nordic walking, aquajogging, gimnasztika is.

A nyújtásnak is nagy szerepe van a mozgásszervi problémák kezelésében: sport után mindenképp javasolt (de akár külön alkalmakat is beütemezhetünk), ugyanis ezzel megőrizhetjük az egészséges mozgástartományunkat.

A térdünk védelme érdekében érdemes kerülni az ugrálással, rugózással járó sportokat – tehát a foci, futás, kézilabda és síelés kizárva.

Nőként különösen figyeljen térde egészségére

Ahogy a bevezetőben is említettük, a nők hajlamosabbak a térdfájdalmak kialakulására, mint a férfiak – éppen ezért különösen fontos, hogy kellően odafigyeljen ízületei egészségére.

Iktassa be a rendszeres, kímélő mozgást, szükség esetén használjon természetes készítményeket a tünetek enyhítésére. Ezek betartásával elkerülheti, hogy komolyabb problémák is kialakuljanak.

Ajánlott cikkek