Ha böjtről van szó, akkor csak kétfajta vélemény létezik: az egyik csoport azt gondolja, ez hülyeség, a másik pedig foggal-körömmel küzd érte, hogy márpedig ez jó és egészséges. De kinek van igaza? Lehet, hogy egyiküknek sem? Megpróbáltam választ kapni a kérdésekre.
Az első két nap a tervezésről szólt
Egy hét húsmentesség után újabb kihívásba vágtam bele, háromnapos léböjtre vetemedtem. Persze nem esztelenül vágtam bele: utánanéztem, mit és hogyan kell csinálni. Az első két nap csak a tervezésről és a rávezetésről szólt.
Vagyis elterveztem, mit és mikor fogok fogyasztani, illetve fokozatosan csökkentettem a napi ételadagjaimat. Aztán a harmadik napon belevágtam a lehetetlenbe: gyakorlatilag semmilyen szilárd dolgot nem vittem be a szervezetembe, csakis folyékony állagút. A menüm leginkább gyümölcs- és zöldségturmixokból, ízesített vízből, teákból és frissen facsart levekből állt.
Mit mond a szakértő?
Dobák Zita dietetikust és okleveles táplálkozástudományi szakembert kérdeztük ki a témával kapcsolatban. Mert bizony a különböző diétákhoz hasonlóan itt is vannak típushibák, melyekbe a legtöbb ember beleesik. Kíváncsiak voltunk, melyek ezek.
Dobák Zita dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember
„Fontos feladatom a dietetikai tanácsadás és prevenció, vagyis az egyénre szabott korszerű, kiegyensúlyozott táplálkozás megismertetése az egészségügyben és azon kívül a népesség széles rétegében. Legyen az egészséges gyermek, felnőtt vagy idős ember, ételallergiás, túlsúlyos, cukorbeteg vagy más, táplálkozással összefüggő betegségben szenvedő.”
A léböjt nem fogyókúra!
„A leggyakoribb probléma, amibe majdnem mindenki beleesik, az a böjtölés fogalmának téves értelmezése, miszerint a böjtölés megtisztítja a szervezetet és eltávolítja a méreganyagokat. Éppen ellenkezőleg, mivel a böjt a táplálék teljes vagy részleges elhagyásával jár, így a szervezetben olyan, az egészségre káros anyagcsere-folyamatok zajlanak, amelyek megterhelik a vesét” – mondja a szakértő.
„A legtöbben anyagcsere-fokozás céljából szeretnék elkezdeni a léböjtkúrát, hogy a fogyókúra még gyorsabban elindulhasson, de sajnos a jojóeffektus itt is közbeszól. Sőt, van, hogy a páciensre a kiindulási tömegéhez képest még nagyobb súly kúszik vissza.
Sok esetben nem készülnek fel a nem evés időszakára, és egyik napról a másikra kezdik el a méregtelenítést.
Alultápláltsághoz is vezethet
Ha valaki sűrűn hajt végre léböjtöt, annak súlyos következményei lehetnek. Dobák Zita elárulta, hogy gyakori alkalmazása alultápláltsághoz vezethet, vagy a már kialakult kóros tápláltsági állapotot tovább súlyosbíthatja.
Esetenként az is előfordulhat, hogy nem megfelelő körülmények miatt a léböjtkúrák hatástalanná válnak.
Egészségügyi problémával rendelkezők számára (pl. daganatos betegek, cukorbetegek, vesebetegségben szenvedők) pedig kifejezetten károsak a nagyon alacsony energiatartalmú léböjtkúrák” – tette hozzá a szakértő, aki megosztotta velem a legfontosabb alapszabályokat a léböjt ideje alatt.
A legfontosabb alapszabályok a léböjt ideje alatt:
Gyerekek ne léböjtöljenek!
Arra is kíváncsi voltam, vajon mi a helyzet a gyerekekkel. Nekik szabad ilyen kúrát folytatniuk? A szakértő szerint a gyermekek esetében kifejezetten ártalmasnak ítélik a léböjtkúrákat. „A táplálékokat nagyon megszorító, tiltó gyógyböjtök gyermekek esetében fejlődés-, növekedésbeli elmaradáshoz, alultápláltsághoz és esetenként halálhoz vezethetnek” – mondta.
Abban is megerősített, hogy a léböjtre rá kell készülni, tervezést igényel a böjtölőtől. „Javasolt előre megtervezni a léböjt napját és fokozatosan csökkenteni a napi energiabevitelt körülbelül 2-3 nappal a böjtöt megelőzően. Utána pedig kellő gondot kell fordítani a mindennapi életbe való visszavezetésre.
Nehéz megmondani, hogy valójában mennyi az ideális időtartam, hiszen a kalóriamegvonással már egy nap alatt is fejfájás, szédülés, ingerlékenység, aluszékonyság, fokozott izzadás, dühkitörés és sírásra való hajlam jelentkezhet. Az agy működéséhez feltétlenül szükséges szénhidrát hiánya miatt agresszívekké válhatunk és csökken a koncentrációs képességünk” – tette hozzá Zita.
Kiderült számomra az is, hogy „általában a léböjtök alkalmával csak a zöldségleves leszűrt leve, zöldségfőzetek, gyógyteák, szénsavmentes víz a megengedett.”
Felejtsétek el a kávét!
Néha a fenti lista kiegészül még gyümölcslevekkel, kávés beöntésekkel. „A levesek közül fogyaszthatók a zöldséglevesek átszűrt formában, ugyanakkor a tejszínes krémlevesek, gyümölcslevesek nem ajánlottak. A teák közül mindenféle típus fogyasztható: gyógyteák, zöld teák, gyümölcsteák stb.
Kávé legtöbb esetben nem javasolt sem tejjel, sem üresen fogyasztva a léböjt ideje alatt.
Többféle kúratípus ismert:
Ti tudtátok, hogy ennyiféle van?
Az intenzív sportot mellőzzétek!
Természetesen az is érdekelt, hogy lehet-e fogyni a léböjt ideje alatt. A válasz így hangzott: „Általában igen, fogyást tapasztalhatunk.
Viszont a léböjt végeztével ezek az elveszett kilók hamar visszakerülnek a testünkre. Nem ez a tartós fogyás titka.
A szakértő a rendszeres léböjtkúrát nem javasolja senki számára, mert „az anyagcsere-folyamatokat teljesen felborítja. A gyakori böjttel csak az elhízásra való hajlamot erősítjük, illetve a gyakori alkalmazása alultápláltsághoz vezethet.”
Már csak egy kérdésetek maradt nektek is, ugye? Mi a helyzet a sporttal és a mozgással?
„A csoportos böjt alkalmával előfordulnak kevésbé intenzív mozgásformák, például gyaloglás, túrázás, de ezeket általában nem javasoljuk a szigorú léböjt idejére” – válaszolta a dietetikus.
Mi történt velem a léböjt során?
Tudom, tudom, három nap nem a világ, de higgyétek el, éreztem változást, úgyhogy, mint ígértem, jöjjön a konklúzió:
Hogy kipróbálnám-e mégegyszer? Biztos, hogy nem! Folyton csak a finomságokon járt az eszem. Ti kipróbálnátok?