Egyéb kategória

Csak jó cipőben induljatok futni!

Ha futásról van szó, a felszerelés legfontosabb része a cipő. Ne essünk abba a hibába, hogy csak a megjelenés, a külső forma vagy szín alapján választunk, mert ha a cipő nem illeszkedik a lábunk felépítéséhez, annak előbb-utóbb kellemetlen vagy akár fájdalmas következményei lehetnek.

vous - 2018.08.03.
Csak jó cipőben induljatok futni!

A személyes próba során lehetőleg a futáshoz is használt típusú zoknit vegyünk fel, és ezzel együtt se érje lábujjunk a cipő orrát, hogy legyen némi szabad mozgástere akkor is, amikor a terheléstől kismértékben megduzzad a lábfej. A sarok résznél viszont teljesen előretolt lábfej esetén sem szabad, hogy beférjen a mutatóujjunk a cipőbe.

Alapvetően három tipikus lábfelépítést, illetve terhelést különböztetünk meg: (1.) az úgynevezett pronáló, azaz befelé billenő lábat, gyakori kifejezéssel lúdtalpat; (2.) az épp ellentétes helyzetű, úgynevezett szupináló lábat, amely miatt a terhelés a külső talp élre koncentrálódik; (3.) valamint a normál, egészséges felépítést, amely esetén a testsúly egyenletesen oszlik el a talp külső és belső része között. A gyártók általában minden típusra rendelkeznek a megfelelő alátámasztású és a helytelen tartást kiegyenlítő, a mozgást stabilizáló különböző cipővel, amelyeket ránézésre is felismerhetünk, de legjobb szakértő eladók tanácsát kérni.

Neked milyen a lábnyomod? A pronáló, a normál és a szupináló lábra (balról jobbra) más-más futócipő való!

A talp anyaga legyen könnyű és rugalmas, de ma már nem feltétlenül egyértelmű, hogy a vastagság fontos szempont lenne, illetve itt is egyénileg kell dönteni testfelépítésünk, testsúlyunk és futóstílusunk, no meg a leggyakrabban teljesíteni kívánt táv alapján.

A cikk folytatódik még ITT!

A 10 legfontosabb szabály futócipő-vásárláshoz – szakértő válaszol

Ajánlott cikkek