Ha rendszeresen olvassátok a VOUS-t – és miért ne tennétek –, pontosan tudjátok, hogy a szerkesztőségben többen is vagyunk, akik igyekszünk minél környezettudatosabban élni, és erről rendszeresen írunk is. Nemegyszer kaptuk meg az elmúlt időszakban, hogy teljesen vagy részben bolondok vagyunk. Hülyék vagyunk, hogy vissza akarunk menni 100-200 évet az időben. Egy csöppet sem érezzük ezt. A fejlődés útja nem minden esetben az egyenesen előre.
Arra adtuk a fejünket, hogy összegyűjtjük az összes eddigi fontosabb írásunkat, rendszerezzük őket. Így ha szeretnétek ti is környezettudatosan élni, elmélyedni a minimalizmusban, a zero waste életmódban, vagy egyszerűen csak információra van szükségetek, itt (majdnem) mindent megtaláltok.
Az alapok
Azt vettem észre, hogy sokunknak az alapok hiányoznak a legjobban. Nem elég a közélettel tisztában lenni, ahogy Klau is írta, érdemes a környezettudatosság, ökológai lábnyom fogalmával is tisztában lenni, odafigyelni arra, a tárgyaitok előállítása mennyire terheli a környezetet, mennyi felesleges holmit vásároltok.
Lassan egy éve rendszeresen írok arról, mi a baj jelenleg a divatiparral. Egy ruha kapcsán például felmerül az alapanyag kérdése, a gyártási körülmények okozta környezetszennyezés, a kizsákmányolás, a gyerekmunka, a nők helyzete. Kevesen tudják, hova kerülnek a használt ruhák, egyáltalán semmi fogalmuk arról az irdatlan mennyiségről, amelyet egy-egy országban évente kidobnak. Arról pláne nem, mennyi idő alatt bomlanak le például a 100% poliészterből készített darabok. És ez csak a ruhaipar.
A következő cikkeket érdemes elolvasnotok akkor, ha szeretnétek képbe kerülni, tájékozódni:
Trendek mentén
A minimalizmus, a zero waste divatos trendek. Olyan, mintha most mindent el lehetne adni velük – a cikkeket is. Mi inkább azt szeretnénk, ismerjétek meg ezeket a fogalmakat. Olvassatok róluk minél többet. Barátkozzatok velük.
Zero waste: Kump Edina hulladékcsökkentési szakértő előadásában olvashattok az alapokról
Slow mozgalom: evésben, szexben és a teljes életvitelben jelen van, de bemutattuk azt a magyar lányt, aki a teljes ruhatárát megvarrja, ez igazi slow fashon
Konmari: írtunk cikket Marie Kondóról és a rendrakás művészetéről, de azt is megírtuk, miért nem kattantunk rá teljesen
Minimalizmus: 3 + 1 fontos Facebook-csoport azoknak, akiket érdekel, mi lesz velük a jövőben
Azt is tudjuk, hogy sokan szívesen olvastok olyanokról, akik például évente csak egy befőttesüvegnyi szemetet termelnek, nem mosnak hajat samponnal, vagy képesek 33 ruhadarabból öltözködni szezonokon át. Ők lehetnek példaképek, de nem az a cél, hogy ti is PONTOSAN így éljetek azonnal. A cél az, hogy felismerjétek, hogy ha így folytatjuk, bele fogunk fulladni a saját szemetünkbe. Megmérgezzük a bolygót, megmérgezzük a gyerekeink és unokáink életét. Valahol el kell kezdeni. Ha kis lépésekben is, de el kell indulni az úton.
Nekünk sem megy mindig. A lényeg, hogy törekedjünk rá.
Inspiráló személyiségek, példaképek
Első lépés: rendszerezés
Második lépés: új utakon
Mindennapok
Konyha
Fürdőszoba
Ruhásszekrény
Harmadik lépés: valami egészen más, mint eddig
Zöld esküvő: Magyar menyasszonyok meséltek
Ház helyett: „Ide az emberek szabadságélményért jönnek” – ilyen az élet egy jurtában
Mikrootthonok: 10, 20, 30 négyzetméteres lakások
Nyaralás 2.0: Öko-bio hotelek a nagyvilágban
Temetkezés: Halálotok után újjászülethettek faként vagy lehettek gombacsemege
Kihagytunk valamit? Osszátok meg velünk!