Minden évben legkésőbb húsvéthétfőn elkezdődik a kirándulószezon, zöld erdőkben, eldugott tisztásokon, hegyek és völgyek között járunk, lankákon pihenünk meg, körbebiciklizzük a Balatont, a Velencei-tavat, vagy a kilenclyukú hidat. Lenézünk a Duna-kanyarra, felnézünk a Kékesre. És ha már ott jártunk – az internet törvényei szerint –, meg is örökítjük, különben meg se történt. De mi van rajtunk?
Az biztos, hogy rajtam már nem mackónadrág vagy susogós melegítő sportcipővel, mint mondjuk húsz évvel ezelőtt. El kellett telnie egy kis időnek, hogy levetkőzzem ezt a családi szokást, hogy a kirándulós ruhának játszós melegítőnek kell lennie, mert az a kényelmes, azt nem sajnáljuk, ha benne marad a fűnyom. Az is feltétel volt, hogy ne legyen túl új,
mert mindig van rá esély, hogy megsérül az anyag, mert belekapaszkodik egy ágacska vagy megcsókolja a sziklafal.
Felnőttként már nincsenek melegítőim, a játszósruháim között van boyfriend farmer, leggings, háremnadrág, könnyű pamutruha nyárra. A kirándulást általában a játszós és utcai ruhák keverékével oldom meg, cipőnek az utcai bakancsom vagy – ha olyan a terep – valamelyik sneakert vetem be. Nem jellemző, hogy extrém terepre megyek, az sem, hogy túlságosan igénybe veszem ezeket a darabokat. Abban is biztos vagyok, nálam jóval stílusosabb túrázók vannak.
Az Instagram és a Pinterest minden ilyen esetben szuper inspirációs forrás. Persze, érdemes ezeket a fotókat kellő távolságtartással kezelni, főleg a nagyon beállított képek esetén erős a gyanú, hogy ott a túrázás helyett a tökéletes outfit kiválasztása és a pózolás volt a lényeg.
Természetesen a szakszerű felszerelésnél, a technikai ruházatnál nincsen jobb, de ha évente csak ritkán kirándultok, akkor megteszi a jó cipő és a réteges utcai ruházat is.
A stílusos túrázó ruhatára – egynapos túrára
1. Hátizsák
Lehet bőr, vászon, a lényeg, hogy elférjen benne minden, és praktikus, ha van néhány zsebe is. A vízhatlan anyag sem kötelező, túraboltokban kapható vízhatlan hátizsáktakaró.
Ami a legjobb, hogy ma már több olyan magyar márka van, amelyik kifejezetten jó minőségű, strapabíró táskákat tervez és készít. Ezeket a praktikus és stílusos darabokat digitális nomádként a nagyvárosban, természetszeretőként pedig kiránduláskor is viselhetitek. Csak olyankor a laptop helyett a kulacs, a szendvics és a gyógyszeres doboz lapul majd a hátatokhoz.
Lelőhelyek: 1. Blind Chic, 2. Bosis, 3. müskinn, 4. ZAGONDesign, 5. YKRA
2. Esőkabát
A kis helyre összehajtogatható esőkabát az egyik legpraktikusabb darab. Én az utóbbi időben mindig turkálókban szereztem be az enyémet. Olyan kicsire össze lehet hajtani, mint a tenyerem, nem foglal sok helyet a táskában, a színét pedig imádom.
Amúgy a turkálokban sokféle sport- és outdoor ruházatra bukkanhattok. Ha nem vagytok a használt ruhák ellen, érdemes először útba ejteni egy-egy nagyobb turit, mert lényegesen olcsóbban juthattok jó minőségű darabokhoz, mintha teljes áron veszitek meg őket. Főleg, ha évente csak néhányszor használjátok.
Turizzatok okosan! – az 5 aranyszabály, amit minden profi betart
Nőiruha-boltba bemenni mindig olyan, mint egy próbatétel. A ruhák szinte beszélnek hozzánk, könyörögnek, vegyük meg őket. Igen ám, de mi van, ha ugyanolyan szuper darabokat vehetünk olcsóbban? Bizony, a turizásra gondolok!
Szerkesztőnk, Engel Nóri Szemes Nóra személyi stylist Turizás profi módon nevű workshopján tanulta meg az aranyszabályokat. Itt olvashatjátok!
3. Melegen tartó öltözet (polárkabát)
Öltözzetek rétegesen: a sportmelltartó fölött legyen egy lenge trikó, egy hosszú ujjú, de vékony felső, egy ing (kockás ing vagy farmering), egy vékony polárpulcsi vagy mellény is elkél. Ezeket aztán a külső hőmérséklettől és a tempótoktól függően variálhatjátok. A régetes öltözködés stílusos és praktikus – az erdőben is.
4. Megfelelő lábbeli és mókás leggings
Én nem vagyok híve a sortos kirándulásnak a fentebb már említett ágacskák és sziklák miatt. Plusz egy réteg a bőrömön biztonságérzetet ad. Persze a sort és bakancs kombó kifejezetten stílusos, de akkor már inkább maradok a vicces mintájú leggingseknél, amelyekkel tényleg tele van az internet. Természetesen az egyszínű fekete is játszik nálam, de én az a nő vagyok, aki télen-nyáron képes feketét viselni, ha épp olyan kedve van.
Köszönöm a kérdéseket, a fekete a kedvenc színem, és ez így van rendjén
„A fekete szín nekem az otthont, a magabiztosságot jelenti, a legkellemesebb szín a világon. Nem vagyok deviáns, sátánista vagy depressziós – bár sokszor megkaptam már ezeket a jelzőket –, egyszerűen szeretem a fekete színt. Van ilyen.” – kezdi történetét Ágnes, aki a VOUS vendégszerzői felhívására küldte be cikkét.
Engem amúgy mindig meglep, ha valaki úgy indul neki egy szimpla várlátogatásnak Magyarországon, hogy nem gondol bele: a várakat magaslatokra építették, ahova legtöbbször a mai napig nem vezet lift. Nem egyszer láttam meredek emelkedőkön, sárban, kövek között tipegő lányokat és asszonyokat, de még elegáns, vékonytalpú cipőben csúszkáló férfiakat is, akik valamiért elfelejtkeztek arról, hogy a kimozdulás és a kirándulás között van különbség. Jó random kirándulni, csak nem mindegy, milyen terepre mentek.
5. Sapka vagy kendő
Bárhova is mentek, a fejfedő kötelező: hűvösebb időben melegen tart (a fej adja le a legtöbb hőt), napsütésben viszont óvni kell a fejet és a fejbőrt.
6. Stílusos napszemüveg
Nagyon sokat dob a szetten egy jó minőségű, de stílusos napszemüveg. Ha nem túráztok sokat, nem lesz szükségetek túraszemüvegre sem. Természetesen minél komolyabban űzitek ezt a hobbit, annál inkább érdemes technikai cuccokra költeni. Addig viszont megteszi egy menő napszemüveg, amelyik illik az arcformátokhoz.
Legyen még nálatok egynapos kirándulás esetén is:
5 tipp, hogy hova menjetek kirándulni a napokban
Ha kicsit kikapcsolódnátok, szép helyre vágytok, sétálnátok vagy bicikliznétek egy jót, piknikeznétek, vagy csak élveznétek a napsütést a természet lágy ölén, adunk pár tippet, hogy hova érdemes ellátogatnotok, ha egy kicsit kiszabadulnátok a városi nyüzsgésből.