Ma, vagyis hétfő reggel 6 órától elrendelték Budapesten a szmogriadót, egészen este 22 óráig. Ez lényegében azt jelenti, hogy a magas szállópor-koncentráció miatt azok a járművek, amelyek forgalmi engedélyében nincs környezetvédelmi osztályt jelölő kód, vagy ez a kód 0, 1, 2, 3, 4, nem közlekedhetnek. De mi a helyzet azokkal, akik szívesen sportolnak kint? És a szellőztetés szabad ilyenkor? Utánajártunk!
Nem véletlenül október és március között rendelik el a legtöbb szmogriadót, ilyenkor a szálló por jelentősen megnövekszik a levegőben. Ez persze nem ugyanaz, mint amit például egy földúton felkavarva belélegzünk, maga a szmog ugyanis a köd és a füst keveréke, ami pont olyan veszélyes a tüdőre nézve, mint a dohányzás – írja a Webbeteg. Azt már tudjuk, hogy ilyenkor bizonyos járművek nem közlekedhetnek, de mit javasolnak vajon a futóknak? Viseljen maszkot, aki utcára lép? Hogyan levegőztessük a lakást? Utánajártunk, vajon szabad-e szmogriadó alatt…
…futni?
Sajnos a szabadtéri futást érdemes egy kicsit elnapolni szmogriadó esetén. Amikor futtok, sokkal mélyebb levegőt vesztek, ami azt jelenti, hogy a szálló por jobban bejut a tüdőtökbe. Ilyenkor növekszik az esélye annak, hogy valaki szívelégtelenség miatt kórházba kerüljön, de ha az extrémebb tünetek elmaradnak, akkor is csökken a teljesítményetek, és fáradékonyabbak lesztek. Inkább látogassatok el edzőterembe, ezek ugyanis légtisztító berendezésekkel vannak felszerelve. Ha ez semmiképpen sem megoldható, vagy ragaszkodtok a szabadtéri futáshoz, legalább a napszakot válasszátok meg: a délutáni csúcsforgalom helyett a hajnali futást javasolják, és mindenképp viseljetek maszkot!
…sétálni?
Ha mindenképpen sokat kell tartózkodnotok a levegőn, viseljetek olyan pormaszkot, ami a 10 mikrométer átmérőnél kisebb szemcséket is kivédi. Ez különösen fontos a várandós kismamák, krónikusan beteg emberek és gyerekek számára; nekik azt javasolja a Webbeteg, hogy ha muszáj kimozdulniuk otthonról, ne a főbb útvonalakon, hanem mellékutcákban haladjanak, minél gyorsabban.
…szellőztetni?
Nálunk köbméterenként meghaladta a 100 mikrogrammos értéket a szálló por koncentrációja. Ilyenkor mindenkinek azt javasolják, hogy maradjanak zárt térben, szellőztetni pedig csak rövid ideig érdemes (ha ragaszkodtok hozzá), és azt is inkább hajnalban vagy késő éjszaka.
És akkor hogyan tisztítsuk a levegőt a lakásban?
Ilyenkor inkább tartsátok zárva az ablakot, a beltéri levegő tisztítására pedig válasszatok más eszközt. Tudtátok, hogy olyan növények is vannak, amik sokkal jobban tisztítják a levegőt? Aztán ott vannak a berendezések is: párásítót már olcsóbban (pár ezer forintért) is lehet szerezni, a légtisztító berendezések és párátlanítókészülékek ára már kicsit több, de ha asztmás van a családban, érdemes meggondolni a vásárlást. Ha nincs ilyenre lehetőség, az sem feltétlenül nagy baj, ugyanis sokszor már az is nagyon sokat számít, ha nem nyittok ablakot, így a levegő a zárt térben nem szennyeződik.
Félre a teával, köhögésre ez a legjobb gyógyír!
Ha rátok tör az erős köhögés, és már egy ideje nem akar múlni, ti is a mézes teával próbálkoztok? Jó, jó, de mi tudunk valami sokkal jobb megoldást, ami ezerszer finomabb is!
A cikk folytatásáért IDE kattintsatok!