Talán köztetek is sokan vannak olyanok, akik ha betegnek érzik magukat, azonnal elrohannak az orvoshoz, hogy az írjon fel nekik valamit. Azonban néha hiába minden kezelés, a tünetek nem akarnak múlni, és számos vizsgálat után is ugyanaz a helyzet, mint a legelején. Amikor már úgy tűnik, nincs megoldás, akkor léphet a képbe a pszichoszomatika, mely azt vallja, hogy számos betegség hátterében bizony lelki okok állnak. A témában dr. Spányik Andrást, a Panorama Medical Center ügyvezető igazgatóját kérdeztük.
Kezdjük a legelején: mi az a pszichoszomatika?
A pszichoszomatika, amint azt az összetett elnevezés is jelzi, egy olyan komplex orvoslás, mely egyszerre gyógyítja az ember lelkét és testét.
A beteg vizsgálatakor az orvos nemcsak a testi tüneteket veszi figyelembe, hanem a lelki problémákat is igyekszik feltárni és kezelni, mert ezek kölcsönhatásban lehetnek egymással.
Melyek a leggyakoribb pszichoszomatikus betegségek?
A leggyakoriabbakról nincs statisztikám (még), de tipikus pszichoszomatikus betegség például a felnőtteknél a reflux, az irritábilis bél szindróma, a menstruációval vagy a ciklussal kapcsolatos zavarok, illetve különböző hátfájdalmak. Gyerekeknél pedig főként akkor kell a pszichoszomatikus orvoslásra gondolni, ha mondjuk gyakori fejfájás, székrekedés gyötri a fiatalt.
A betegségek tünetei a lélek rejtett üzenetei – ismerjétek meg a nyelvét!
Szúr, görcsöl, nyom, fáj, hasogat. Betegnek érezzük magunkat. Betegek is lehetünk, de azért érdemes végiggondolni, hogy a tünetek elsősorban üzenetek. A lélek üzenetei. Azt mondják sokan, a test a lélek térképe. Amilyen hatások érik a lelkünket, ahogy befogadjuk, elfogadjuk, megértjük, feldolgozzuk a minket ért hatásokat, a test azok nyomán reagál. Ha elakadásaink vannak, ha képtelenek vagyunk megbirkózni egy-egy életeseménnyel, ha haragban vagyunk valakivel és megkövesedik, nem oldódik a harag, azt jelezni fogja a test.
Korábbi cikkünk itt folytatódik.
Lelki okai lehetnek a hátfájásnak? Én a helytelen testtartásra vagy a rendszertelen mozgásra gondolnék okként.
Valóban, a legtöbbször a nem megfelelő életmód okozza a hátfájást, azonban ez a tünet – mint minden másik – ennél sokkal összetettebb, nem csak az életvitel lehet a felelős a kialakulásáért. A stressz például számos esetben rontó tényező, ráadásul azon túl, hogy súlyosbíthatja az alapbetegséget, akár önmagában is képes problémákat produkálni. Ilyenkor pedig elengedhetetlen a feszültség kezelése, meg kell oldani a konfliktusokat, emellett időt fordítani a relaxálásra, és a fájdalmak máris javulni fognak. Egyébként gyakran a stressz a hormonháztartásra is kihathat, mely miatt később jelentkezhetnek a menstruációs zavarok.
Mennyire elterjedt világszerte a pszichoszomatika használata?
Miközben Nyugaton igen elterjedt a pszichoszomatikus orvoslás, Magyarországon még csak pár intézmény foglalkozik kórházi szinten a lelki aspektussal pszichoterápiás módon. De olyan, hogy ebben a komplex szemléletben szakemberek tudjanak együtt dolgozni, és csapatmegbeszéléseken konzultálni, az egyelőre csak egy helyen van hazánkban, a mi szakrendelőnkben.
Milyen előnyöket láttak meg Nyugaton a módszerben?
Vegyük mondjuk Németország példáját. Az ottani nyugdíjbiztosítók felismerték, hogy érdemes finanszírozni az erre a módszerre épülő intézményeket – melyekből már 20-nál is több van –, mert példának okáért azok, akik pszichoszomatikus ellátásban részesülnek, rövidebb ideig esnek ki a munkából, hisz hamarabb gyógyulnak.
Mondhatjuk, hogy a magyarok nem nyitottak az effajta gyógyításra, vagy egyszerűen még nem hallottak róla?
Az embereken érezhető, hogy szükségük van valamilyen másfajta orvoslásra, de gyakran maguk sem tudják megfogalmazni, hogy milyenre.
Szerencsére a magyar egészségügy egyre nyitottabb, találni olyan, részben államilag finanszírozott intézményt, melyben tartanak pszichológiai felmérést a páciensekkel. A szakma már sokkal komolyabban áll a pszichológusokhoz, mint tette azt korábban. Szükség is van erre, hisz a pszichoszomatikus betegek száma egyre több. Ezeket a pácienseket a – magyar orvoslásra jellemző – szomatikus rendszer csak egy ideig tudja kezelni, amikor már úgy tűnik, semmi nem használ a betegségükre, akkor jön képbe a pszichoszomatika.
Nem késő ilyenkor a kezelés megkezdése? Gondolom, előnyösebb lenne, ha rögtön ilyen módszerrel indulna a gyógyulás…
Késő semmiképp, de valóban sokkal eredményesebb lenne a beteg gyógyítása, ha rögtön társulna a szomatikus mellé a terápiás módszer is. Ezáltal nemcsak a felépülési idő rövidülne, mint arról korábban beszéltem, hanem meg lehetne kímélni a beteget számos drága, kockázatos vagy épp kellemetlen vizsgálattól, beavatkozástól.
Dr. Spányik András
„A sürgősségi ellátásban töltött évek során sokféle betegséggel, pácienssel találkoztam. Számos alkalommal tapasztaltuk kollégáimmal, hogy a páciensek panaszainak hátterében lelki okok: stressz, szorongás, depresszió állnak, ám bármennyire is igyekeztünk, kórházi körülmények között nem tudtunk megfelelő lelki segítséget nyújtani. A Panorama Medical Center egyik alapítójaként és ügyvezetőjeként igyekszem kollégáimmal olyan szakmai közösséget létrehozni, ahol a betegségeket a komplex szemléletben tudjuk gyógyítani, és elegendő időt és figyelmet tudunk szentelni a pácienseinkre.”