Egyéb kategória

Most akkor pusztítja az alkohol az agysejteket, vagy sem?

A nagymamámon kívül nem igazán ismerek olyan embert, aki mondjuk megveti az alkoholt. Jó, nem is az, hogy megveti, hanem nem iszik, mert nincs szüksége rá, és nem is érti, mire való. Ó, nagyi, ha tudnád, mire való… Mindenesetre a kérdés az én mámoros pillanataimban is felvetődik: vajon mennyire leszek agyhalott másnap és az életem hátralevő részében?
vous - 2015.08.02.
Most akkor pusztítja az alkohol az agysejteket, vagy sem?

Ha alkoholt fogyasztunk, elveszítjük az érzéseink feletti kontrollt, elfelejtünk dolgokat, és legfőképp összevissza magyarázunk mindenről. Ezt a viselkedést pedig gyakran annak tulajdonítják, hogy az alkohol elpusztítja az agysejtjeinket. És olyat is hallani, hogy három pohár sör 10 000 agysejtet pusztít el. Biztos?
Egy kutatás szerint nem. Jó, azért ne örüljünk ennyire.

Az alkohol nagy mennyiségben tényleg nem tesz jót az agynak.

Sőt semmilyen szervünknek. Szóval ez nem azt jelenti, hogy most irány a kocsmába sörözni. Az igaz, hogy nem pusztítja el az agysejteket. És sajnos az is igaz, hogy ilyenkor bizony 86 milliárd agysejt és neuron károsodik, amik a kémiai üzeneteket továbbítják az agy és a test más részei között.

Az etil-alkohol – ami minden alkoholos italban megtalálható – elpusztítja a sejteket és a különböző mikroorganizmusokat, épp ezért olyan jó fertőtlenítőszer. Mikor alkoholt iszol, a szervezeted nem hagyja, hogy az etil-alkohol csak úgy szabadon kószáljon a testedben. Ehelyett a máj enzimjei először acetaldehiddé, majd acetáttá alakítják át, ami később vízzé és szén-dioxiddá válik, így kiürülve a szervezetből.

A St. Lous-i Washington Egyetem kutatói szerint az alkohol nem öli meg az agysejteket. Viszont a szervezetben történő információátadást nagyon is befolyásolja. Egészen pontosan, a kutatók kimutatták, hogy az alkohol hatására a neuronok receptorai olyan szteroidokat „gyártanak”, amik a memóriára nézve károsak.

Az alkoholistáknál jellemző betegség amúgy, hogy a neuronok elpusztulásának következtében agyi rendellenesség lép fel, az úgynevezett Wernicke–Korszakov-szindróma. Ebből kifolyólag pedig bizonyítékot kaptak tudósok arra, hogy a betegség kialakulása és a sejtek elhalása nem az alkohol, hanem a B1-vitamin és az alultápláltság miatt van.

Kép forrása: Pixabay

Ajánlott cikkek

Top cikkek

Világ

Különleges szigetek Izland körül
Világ
Különleges szigetek Izland körül
vous - 2024.11.09.
Björk kétségtelenül Izland egyik ikonikus női alakja, aki világhírű énekesnőként és zeneszerzőként ismert. Az avantgárd popzene királynője nemcsak zenéjében, hanem megjelenésében és egész művészetében képviseli szülőföldje szellemiségét.

Otthon

Téli fürdőzés – Hideg vagy meleg? Te döntöd el!
Otthon
Téli fürdőzés – Hideg vagy meleg? Te döntöd el!
vous - 2024.12.19.
Az emberi lélek ősidők óta vonzódik a vízhez, ami nem csupán az élet eredetével áll kapcsolatban, hanem különleges érzéseket is képes előidézni. A vízpart mellett töltött idő különleges harmóniát teremt, ahol az ember megszabadul a mindennapok zajától és a természet végtelenségével kapcsolódhat össze. A hullámok lágy ritmusa, a víz tükrén megcsillanó napfény, valamint a folyók és tavak nyugodt szépsége mind olyan élmények, amelyek mélyen gyökereznek az emberi természetben.