Egyéb kategória

Vendéglátás – számos álláslehetőség vár a munkát keresőkre

A vendéglátás az a sajátos jellemzőkkel rendelkező kereskedelmi tevékenység, amelynek során ételeket és italokat készítenek (általában helyben fogyasztásra), valamint ezzel összefüggő szórakoztató és más szolgáltatásokat nyújtanak. Ma már egyre több hölgy is dolgozik ezen a területen.
vous - 2024.09.27.
Vendéglátás – számos álláslehetőség vár a munkát keresőkre

Lehetőségek a vendéglátás területén

A vendéglátás területén számos munkakör létezik, az álláskeresők a https://kaposvarallas.hu/allasok/vendeglatas linken is sokféle lehetőséggel találkozhatnak. A vendéglátás szerkezetét tekintve kettős funkciót lát el: egyrészt az ételek, és az italok előállítása révén termelői-ipari, másrészt az elkészült termékek (ételek, italok) felszolgálása miatt szolgáltatói feladatai is vannak.

A vendéglátóipar története a múltba messzire nyúlik vissza, már az ókori civilizációkban is voltak nyomai a különböző fogadóknak vagy éttermeknek.

Mik a vendéglátóipar legfontosabb feladatai?

A vendéglátásnak számos feladata van:

  • Folyamatosan ellátja a lakosságot ételekkel és italokkal
  • Aktívan szerepet vállal a a belföldi és a külföldi turizmusban résztvevők kiszolgálásában
  • Helyes irányba befolyásolhatja az étkezési szokásokat
  • Rendezvényeket bonyolít le – névnap, születésnap, esküvő, ballagás, keresztelő, házassági évforduló stb.
  • Kielégíti a vendégek szórakozási igényeit.

Milyen munkakörök léteznek a vendéglátásban?

A vendéglátóhelyek, az ételt-italt felszolgáló szórakozóhelyek működtetésében résztvevők a szakácsok, a pincérek, a pultosok, az üzletvezetők, a baristák, a pohárszedők, a konyhai kisegítők. 

Vendéglátós állást betöltve kétféle karriert lehet befutni: az érintett vagy dolgozhat egyre nívósabb helyeken, vagy pedig ugyanott, de egyre magasabb pozícióban. Gyakran fordul elő, hogy a legnagyobb sztárséfek is krumplipucolással kezdik a karrierjüket, ahogy tapasztalat az is, hogy a legjobb pultfőnökök is azokból nőnek ki, akik már megtapasztalták a munka valamennyi oldalát. 

Ha egy képzeletbeli rangsort akarnánk felállítani, akkor annak az alján a kisegítők találhatóak, felettük állnak a pultosok és a pincérek, a tetején a sztárséfek és cukrászok, a bartenderek, és az üzletvezetők.

Kiből lehet vendéglátós?

Léteznek szakképesítést igénylő munkák, hiszen jogszabályok írják elő, hogy az adott vendéglátóhelyeken milyen szakképzettséggel rendelkezők dolgozhatnak. Nem minden munkakör igényel azonban komolyabb végzettséget: gyakori, hogy már magukban az álláshirdetésekben is jelzik, hogy vállalják a betanítást.

Így aztán bárki, aki akarja, kipróbálhatja magát ezen a területen pályakezdőként is, természetesen egy tapasztalatokkal rendelkező gyors felszolgáló vagy megbízható szakács ma már kincset ér – amit egyre inkább meg is fizetnek a munkaadók.

Kiből válhat jó vendéglátós?

A vendéglátás területén is csak az tud érvényesülni, és sikeres lenni, aki teljes odaadással végzi a munkáját. Egy vendéglátós szereti az embereket, vérbeli házigazda, strapabíró munkaerő, aki fizikailag és mentálisan is terhelhető.

Cserébe a nehézségekért azonban a munka változatos: nincs két ugyanolyan unalmas, monoton nap.

Ajánlott cikkek