Ahogy a nevük is utal rá, először is a valamilyen módon összehajtott kéztörlőkről lesz szó. Ha megnézzük például az Alpha-Dent-Higiénia Kft. papír kéztörlő adagolóit, akkor láthatjuk, hogy ezekhez is számos típus áll rendelkezésre. Ahogy egyébként a következő bekezdésben ismertetett tekercses kivitelben gyártottakhoz is. Mégis ezeknél sokkal több altípusról beszélhetünk.
Kaphatóak 1 vagy 2 rétegű változatban is a hajtogatott papírok, alapanyagukat tekintve készülhetnek 100% cellulózból, kevert cellulózból, de akár 100%-ban újrahasznosított alapanyagból is.
A hajtástípusokat tekintve van “V” hajtású, ami gyakorlatilag a félbehajtást jelenti. Ennél alapvetően elég nagy a lapméret, így ügyelnünk kell rá, hogy a megfelelő adagolót válasszuk a termékekhez.
Ezzel szemben a “Z” hajtogatott változat esetén már három részben hajtott papírról van szó, így akár keskenyebb adagolókhoz is ideális választást jelentenek. Hátrányuk viszont a “V” típushoz képest, hogy a hajtás miatt egy egységcsomagban kevesebb darab fér el, így magasabb a szállítási és tárolási költsége.
Ez a két legelterjedtebb típus, de ezenkívül van még három, a “C”, “M” és a “W”. Ezek közül a “C” már elavultnak minősül, a másik kettő esetén pedig a lapok nincsenek egymásba hajtva. Ezzel elég nehézkessé válik a használatuk, nagyobb esély van a pazarlásra, és az egységcsomagjaik is drágábbak, így sokkal gazdaságtalanabb a használatuk.
Forrás: Canva
Kétféle alváltozatot különböztetünk meg a tekercses papír kéztörlők esetén. Az egyik a maggal ellátott, a másik a mag nélküli változat. Előbbit kívülről tekerhetjük le, míg az utóbbit akár belülről is adagolhatjuk.
Természetesen egy maggal ellátottat is mag nélkülivé változtathatunk, ha kivesszük a belső magot. De ha eleve mag nélkülit választunk, annak több előnye is van. Nem kell bajlódnunk a karton belső mag eltávolításával. A gyártó pedig több papírt fel tud tekerni adott méretre.
Vannak 14 és 19 cm-es kéztörlőkhöz készült belső adagolók is, melyek a nyílásnál tépőfogakkal vannak ellátva. Egy olcsó változatról van szó, emellett nagyon egyszerűen használhatóak is. Viszont hátrányuk, hogy a nyilvános mosdókba elhelyezve könnyen pazarlás történhet.
Ennek elkerülése végett fejlesztették ki a pontadagolásos adagolókat. Ezek hasonlóak az előzőhöz, ugyanúgy a tekercs belsejéből húzzuk ki a papírt. Azonban itt egy szűkített nyílás van elhelyezve. Ennek köszönhetően a perforációnál elszakad a papírtörlő, így laponként adagolhatóvá válik.
Ezek perforáció nélküli tekercsekkel dolgoznak, és vágókést használnak. Így automatikusan adagolják a méretre szabott kéztörlő papírt.