Az Amazing AI a mesterséges intelligencia szakértője: az ő munkatársaikat kérdeztük a témában. Az AI első hulláma a fogyasztókra irányult, és nyilvános adatokon tanították meg. Azóta viszont megjelentek a nem nyilvános, magánfejlesztésű modellek, amik inkább vállalat- és területspecifikusabbak. Így lehetőség nyílik arra, hogy az éveken át halmozott adatokból most haszonra és nagyobb hatékonyságra tegyenek szert a cégek.
Fontos, hogy ehhez átgondolt befektetésekre és döntésekre van szükség. Az AI elterjedésével egyre több cég költ majd a modellek betanítására és a felhasználói lekérdezések programozására. Emellett lényeges kiadás lesz az adattudósok díja, akik a vállalati adatokat összekötik az alapvető modellekkel.
Idén a helyi GPU-adatközpontok növekedése megfigyelhető, mivel a nagyobb vállalatok és kormányzati szervek igyekeznek minél több generatív AI-képességet ellenőrzésük alatt tartani. A növekedés korlátja a tehetséges munkaerő elérhetősége lesz, azonban a nem egyértelmű felhasználási esetek és az adatminőség is problémás lehet.
Magánszemélyként is használod az AI-t? Akkor ugyanazokba a problémákba ütközhetsz vállalati szinten is. A korai nyilvános modelleknél vannak olyan diszfunkciók, mint a ténybeli tévedések, a szerzői jogi kérdések és a jogtisztaság. Ezek a kellemetlen szituációk tovább ösztönzik a privát, nem nyilvános modellek létrehozását.
Mit jelent ez? Mivel az AI az interneten fellelhető anyagok alapján tanult, ezért a pontatlanságot is tényként kezeli. Ezt ráadásul a hitelesség látszatával teheti, ami sok felhasználót arra késztet, hogy az eredmények megfelelő ellenőrzése nélkül elhiggyék a leírtakat.
A szerzői jog figyelmen kívül hagyása miatt pedig egyre több az olyan per, ahol a felperes a saját munkáját látja viszont a generatív válaszokban. A vállalatok továbbá attól is tarthatnak, hogy elveszthetik az AI fölött a kontrollt, és akár adatszivárgás történik.
A vállalatok saját adatain tanított modelljének segítségével elkerülhetőek a szerzői jogi és használati joggal kapcsolatos problémák. Emellett a vállalkozások testre szabhatják a megoldásokat a megbízható eredmények elérése érdekében. De kik ebben az úttörők?
Az Adobe Systems és a Getty Images olyan generatív AI-megoldásokat hozott létre, amelyeket a saját jogtiszta vizuális tartalmaikon tanítottak. Ez azt jelenti, hogy a felhasználók egy adott helyről választhatnak, ami segít elkerülni a szerzői jogokkal kapcsolatos problémákat.
Amennyiben érdekelne a mesterséges intelligencia világa, és beletanulnál, akkor keresd fel az Amazing AI honlapját!