Az egyik ilyen kellék a világítás, amelynek kiválasztása a kezdő állattartók számára elsőre fejtörést okozhat. Ha azonban elég időt szánsz az alapvető dolgok megismerésére, akkor máris egyszerűbben megtalálhatod az ideális izzót vagy fénycsövet.
A hüllők és a kétéltűek változatos fényigénnyel rendelkeznek, ám a Zebrapets.hu terrarisztikai felszerelései között mindent megtalálsz. Ugyanakkor a világítást érintően nem létezik egy olyan megközelítés, amely minden fajtára egyformán érvényes. A legtöbb kígyónak például nincsen szüksége másra, mint közvetett fényre, hogy egészséges maradjon.
Az éjszakai életmódot folytató gyíkok is boldogulnak minimális mennyiségű fény mellett. Annyi a lényeg, hogy a hőmérsékleti viszonyok megfelelőek legyenek körülöttük, és valósághű fényperiódusban éljenek. Ez megvalósítható egy átlagos villanykörtével is, de mi javasoljuk a fénycsövek használatát is, hiszen kiegyensúlyozott spektrumot és magas színvisszaadási indexet biztosítanak. A nappal aktív gyíkok esetében hasonló a helyzet – elég csupán elhelyezni egy szimpla vagy egy higanygőz izzót a terráriumban, hogy megfelelő hőmérsékletet biztosítson.
A legtöbb hüllőnek azonban szüksége van UVB sugárzásra, hogy a szervezetük elő tudja állítani a D-vitamint, és hasznosítani tudja a kalciumot. De nem szabad megfeledkezned az UVA-ról sem, mivel enélkül a hüllők és a kétéltűek lényegében színvakok. Ráadásul sokkal aktívabbak lesznek tőle, nagyobb étvággyal rendelkeznek majd, és többet szaporodnak.
Egyes hüllők időnként szándékosan elbújnak az UVB-sugárzás vagy a különösen erős fények elől. Ennek megfelelően fontos, hogy biztosíts a terráriumban olyan helyeket, amelyek védelmet nyújtanak az intenzív világítás ellen.
Ha az általad tartott hüllő kicsi, és a terrárium tele van széleslevelű növényekkel, akár ezek alá vagy mögé is elbújhat. Azonban nem árt más hasonló dolgokat behelyezni, mint például kéreg- vagy nagy, lapos uszadékfa darabokat.
A terráriumban tartott állatoknak és növényeknek állandó fényperiódusra van szükségük, amit nehéz megvalósítani, ha minden nap neked kell manuálisan fel- és lekapcsolni a lámpákat. Az időzítő azonban automatizálja a folyamatot, és megszünteti ezt a felelősséget.
A fentiek is igazolják, hogy a terrárium világítása egy igazán összetett téma. De, mint ahogy a cikkünk elején is írtuk, ha időt szánsz arra, hogy megtanuld a modern állattartók által alkalmazott alapfogalmakat és technikákat, rá fogsz jönni, hogy nem is olyan nehéz egy saját világítási rendszert kiépíteni.