Az egyik legismertebb és legelterjedtebb operációs rendszer a Windows. Több verziót is megélt már, és van külön szervereket vezérlő változata is. Ezeket a programokat ma már könnyedén letölthetjük a netről, például a VR Soft kínál Windows Servert, és a digitális aktiváló kód megvásárlásával akár azonnal használhatjuk is.
Az operációs rendszerek három részre bonthatók:
A mag feladatai közé sorolhatóak a következők: kezeli a ki- és bemeneti eszközöket, például az egeret, a billentyűzetet vagy a monitort. Irányítja a programokat: elindítja, biztosítja a futási feltételeket, és ha kell, leállítja. Lehetővé teszi a memóriához való hozzáférést. Beosztja a processzorok idejét. Kezeli a háttértárolókat, fájlrendszereket.
Shell nélkül nem lehet programokat indítani, feladata az, hogy a felhasználói felület segítségével a számítógépen dolgozót kiszolgálja. Vagyis ha rákattint egy program ikonjára, az elinduljon és megfelelően fusson, majd ha ki akarja kapcsolni, az is működjön.
A hálózati operációs rendszer olyan szoftver, amely a szerveren fut, és lehetővé teszi a szervernek az adatok, felhasználók, csoportok, alkalmazások, a hálózati biztonság és egyéb más funkciók kezelését.
Úgy tervezték meg, hogy engedélyezze a fájlok megosztását, a hálózati nyomtatókhoz kapcsolódást több számítógép számára – általában egy helyi hálózaton vagy magánhálózaton keresztül. A legnépszerűbb szerver operációs rendszerek a Microsoft Windows Server, az UNIX, Linux-disztribúciók, MAC OS X, Novell NetWare.
A Windows által fejlesztett hálózati operációs rendszernek a feladatai közé tartozik a programok, adatok, eszközök központi kezelése, biztonságos hozzáférés létesítése a hálózathoz, lehetővé teszi, hogy távolról is hozzá lehessen férni a rendszerhez, illetve az egyéb hálózatokhoz való csatlakozás, például az internetezés biztosítása. Menti az adatokat, amihez a felhasználó hozzáférhet, felügyeli a hálózati rendszer állapotát, szoftverfrissítéseket bocsát rendelkezésre.
Az operációs rendszerek megléte alapkövetelmény asztali gépek használatánál csak úgy, mint a hálózati számítógépek esetében, hiszen ez teszi lehetővé, hogy kapcsolódni tudjunk a számítógépeink tartalmához.