A legtöbb ember kerüli azokat a beszélgetéseket, amikor a pénzről van szó. Vannak, akik sosem hozzák fel anyagi helyzetüket, még barátaik előtt sem, de ennek is megvannak az okai. Legtöbben ilyenkor gyorsan témát váltanak, és nem merülnek el a beszélgetésben.
Többen zavarban érzik magukat, elszégyellik magukat, mérgesek lesznek akkor, amikor az anyagiakról van szó, még akkor is, ha a barátok, vagy a családtagok előtt van erről szó. Mintha tabu témává vált volna, még a hozzánk legközelebb állók előtt is.
Mi ennek az oka?
1. Ítélet, minden oldalról
Nem szeretünk a pénzről beszélni, mert nem akarjuk, hogy elítéljenek minket a pénzügyi döntéseink, vagy körülményeink miatt. Az anyagi hátterünk azonban nem határozza meg az értékünket, emiatt felesleges szégyellni, ki mennyit keres. Magánügy természetesen, de nem szégyellnivaló.
2. Megsért másokat, főleg, ha túl jól megy a szekered
A pénzhez alapvetően kötődik a státusz, az osztály és a privilégium. Ha olyan emberekkel beszélünk a pénzről, akik nem értik meg ezzel kapcsolatos döntéseinket, sokszor rosszul érezhetik magukat, esetleg még idegesíteni is tudjuk vele a másikat.
3. Nem kell tanácsokat elfogadnod a barátaidtól
Sokan azért nem szeretnének anyagi helyzetükről beszélni, mert nincs kedvük azt hallgatni, hogy mit csinálnak rosszul, miben kellene változniuk. Még egy jószívű tanácsot is lehet rosszindulatúnak érezni, emiatt nem szerencsés másoknak bárminemű pénzügyi tanácsot adni.
4. Jogod van a privát szférához
Nem kell róla beszélni. Ha valaki nem kívánja megosztani másokkal anyagi problémáit, helyzetét, akkor azt tiszteletben kell tartani. Hiába kíváncsi a másik fél, az még nem jogosítsa fel, hogy kellemetlen kérdésekkel bombázza beszélgető partnerét, és nem is kell behódolni az ilyen jellegű agresszív támadásoknak.
Szabó Veronika