A fogpótlás nem gyerekjáték, nem érdemes spórolni rajta, ha megtehetitek, válasszátok a legjobb megoldást. Ami szinte biztos, hogy a fogimplantátumot jelenti - igen ám, de melyiket a sokféle kategória közül? Cikkünk ebben segít eligazodni.
A fogászati implantáció vagy fogbeültetés szavak hallatán sokan valami félelmetes beavatkozásra gondolnak – jellemzően azok, akik még sosem estek át ilyesmin. Pedig a fogbeültetés mára rutineljárásnak számít, ami az esetek döntő többségében mindössze apró kellemetlenséget jelent a páciensnek. Cserébe az egyik legtartósabb és legkomfortosabb megoldás, ami ráadásul az egészséges fogakat is maximálisan megkíméli.
Az elmúlt években-évtizedekben számos új eljárás forradalmasította a fogászatot, közülük is kiemelkedik a fogászati implantáció. Annak felfedezése, hogy a titánium protézis és a csontszövet szervesen össze tud kapcsolódni, voltaképpen egy véletlennek köszönhető.
Egy fiatal svéd orvos, Dr. Ingvar-Branemark az 50-es években a vérkeringés mint élettani mechanizmus kutatásával foglalkozott. A kutatások során a kísérleti lábaiban található ereket olyan speciális optikai kamerával vizsgálta, amelynek anyaga titánium volt.
Az orvos azt tapasztalta, hogy a kis eszköz szinte hozzánőtt a csontok felszínéhez.
Ez a felfedezés vezetett végül a mai korszerű fogimplantátumok kifejlesztéséhez.
A fogimplantátum lényegében egy mesterséges fog, amelynek felépítése, szerkezete hasonló a valódi foghoz:
Ezen a téren kis túlzással a bőség zavarával találkozhattok. Nézzük meg, mi jellemzi az egyes implantátumtípusokat, illetve melyiknek milyen előnyei vannak.
1. Vékony fogimplantátumok
A megszokottnál keskenyebb, 2,5-3,5 mm átmérővel rendelkeznek.
Előnyök:
2. Standard méretű implantátumok
Ez a típus az, amit a fogimplantátumon általában értünk, átmérője 3,5-4,2 mm.
Előnyök:
3. Széles fogimplantátumok
Ezek a legvastagabb implantátumok, átmérőjük 4,2-6 mm. Ennek köszönhetően a teherbírásuk is nagyobb az előző kettő típusnál.
Előnyök:
4. Cirkónium implantátumok
A titán mellett a legnépszerűbb és a legszélesebb körben alkalmazott alapanyag az implantátumok esetében. Anyaga cirkónium-dioxid, ami tulajdonképpen egy speciális, fémmentes kerámia.
Előnyök:
5. Titánium implantátumok
A titánból készült fogimplantátumok a leggyakrabban használt implantációs csavarok a fogpótlások során. Népszerűségük oka, hogy a cirkóniumhoz hasonlóan kifejezetten előnyös jellemzőik vannak a fogbeültetés szempontjából.
Előnyök:
6. Kétfázisú implantátumok
A leggyakrabban alkalmazott implantációs eljárás. Első lépésben az implantációs csavart ültetik be, majd egy ideiglenes zárócsavarral fedik be, és összevarrják felette az ínyt. Ha a csontosodás folyamata lezajlott, általában 2-3 hónap elteltével, egy apró beavatkozással feltárják az implantátumot, és ráteszik a végleges felépítményt.
Előnyök:
7. Egyfázisú implantátumok
A kétfázisú implantátumoknál hosszabbak, így beültetéskor a felső részük az íny fölé kerül. Ennek köszönhetően néhány nap elteltével már lehet helyezni a végleges felépítményt, anélkül, hogy a kétfázisú implantátumoknál megszokott várakozási időt meg kellene várni. Ráadásul a feltáró beavatkozást is megspórolhatjuk.
Az egyfázisú implantátumoknál is fontos, hogy az implantátum összeforrjon a csontszövettel. Itt azonban az állkapocscsont állománya elég vastag ahhoz, hogy mechanikusan is megtartsa az implantátumot, amíg a csontintegráció befejeződik.
Előnyök:
Az eddigieket látva a kérdés nem könnyű, szerencsére van néhány szempont, ami segít, hogy jó döntést hozzatok:
Az implantátumokra is igaz, ami a legtöbb termékre:
a kiváló minőséget megalapozó technológiát és szaktudást rendszerint a nagy, neves gyártócégek tudják produkálni.
Ilyen cég, illetve márka például a Straumann, amelynek neve világszerte a prémium kategóriás fogimplantátumok szinonimája. A cég mögött több évtizedes múlt, számtalan szabadalom, egyedülálló kutatási-fejlesztői háttér áll, aminek eredményeként valóban csúcsminőségű implantátumokat kínál.
A számok nyelvére lefordítva ez azt jelenti, hogy a Straumann:
Persze egy ilyen kérdésben nem érdemes egyedül dönteni – ahogy a reklámokban mondják,
“Kérdezze meg kezelőorvosát!”
Vagyis egy fogorvost, aki az implantáció specialistája, és behatóan ismeri az egyes implantátumkategóriákat. És persze képes annak megállapítására is, hogy az adott páciensnek mekkora csontállománya van.
Ilyen specialista Dr. Németh Bálint szájsebész fogorvos is, aki az implantációs kezelések szakértője. Ezen a területen sok éves rutinnal rendelkezik és számos elégedett páciense használja az általa beültetett fogimplantátumokat. Fővárosi, központi fekvésű rendelőjében a legkorszerűbb berendezések, eszközök és fogászati anyagok is rendelkezésre állnak. A fogimplantátumokkal kapcsolatos felvilágosításért – de más fogászati kérdéssel kapcsolatban is – forduljatok hozzá bizalommal.