Új hét, új szerzők és könyvek. Az író nők, vagy írónők szavak kapcsán sokunknak még mindig a lányregény, a románc, a szingliregény jut eszébe. A Kata könyvespolca blogon négy olyan szerzőről olvashattok, akik nők, írnak, és milyen jó, hogy teszik. Jókai Anna, Szepes Mária, Nemes Nagy Ágnes és Károlyi Amy, jönnek a magyar irodalom nagyasszonyai.
Károlyi Amy
Károlyi Amy neve általában férje, Weöres Sándor nevével együtt hangzik el. A költészete, műfordítói munkája szinte feledésbe merült, pedig A harmadik házban című kötet szerzője kimagasló műveket hagyott ránk. Első verseit még Babits közölte a Nyugatban 1940-ben, majd 1941-ben megjelent első mesekötete. A háború után főként a rádiónak dolgozott, majd 1949-ben rövid ideig az Athaneum Kiadó munkatársa volt.
Lírája teljes szépségében az 1965-ben megjelent A harmadik ház-ban mutatta meg magát. Verseiben a mindennapi élet apró történéseit mutatja be kozmikus távlatokat nyitva sorai között. Egyedi, csak rá jellemző stíluselemein túl az 1977-ben kiadott Kulcslyuk – líra című kötetében teljesen újszerű kötetkompozíciót alakít ki: a lírai montázs idézetekből, aforizmákból, reflexiókból, verses- illetve prózai szövegekből adódik össze.
Férjével, Weöres Sándorral közös kötet is megjelenik, ilyen többek között a Tarka forgó vagy a Hetedhét ország. Károlyi Amy költészetében a szeretet megfogalmazása, értelmezése különösen kiemelt szerepet kap. A költészetet egyfajta létértelmezésként éli meg, saját eszközeivel saját magyarázatokat keres életének apró rezgéseire.
A többi nagy írónőről ide kattintva olvashattok bővebben >>>