Gondolkoztatok már valaha azon, hogy lehet-e típusokba sorolni az embereket, és ha igen, hány csoportba lehet osztani őket? Egy friss kutatás szerint csak négy – és ez a szám meghökkentően kevésnek tűnik.
A személyiségtípusokkal kapcsolatban már számos tanulmány és kutatás született, a Myers–Briggs-teszt szerint például mintegy 16-féle embertípus létezik. Ehhez képest jóval kisebb számmal rukkolt elő egy friss kutatás, ami szerint az emberiség 90%-a besorolható csupán négy (igen, NÉGY) alaptípusba. Titeket is nyugtalanít picit ez a gondolatmenet? Érthető! És hogy melyik ez a bizonyos négy típus? Az optimista, pesszimista, a bizakodó és a rosszindulatú.
A kísérletben 541 önkéntes vett részt, akiket a szociális döntéseik alapján vizsgáltak: a jelentkezőknek lehetőségük volt összedolgozni, vagy konfliktust kezdeményezni annak érdekében, hogy megoldják az adott problémát. Az eközben tanusított viselkedésük alapján a résztvevők 30%-a a rosszindulatú típusba volt sorolható, az összes többi kategóriába a jelentkezők 20-20%-a esett, míg a maradék 10%-ot nem tudták a feladatok alapján hova sorolni.
És hogyan jellemezhetjük közelebbről a négy embertípust a kutatás alapján?
A rosszindulatú: ameddig jobban teljesítenek másoknál, nem számít nekik, hogy mások mit érnek el.
Az optimista: hajlandók másokkal összedolgozni, ha felismerik, hogy mindenki számára ez a legjobb opció.
A pesszimista: elérhető célokat tűznek ki maguk elé, amikért nem kell különösebb kockázatot vállalniuk.
A bizakodó: mindig hajlandóak a csapatmunkára, attól függetlenül, hogy mit fognak közösen elérni.
Csajok, szerintetek ti melyik csoportba tartoztok?