Miért pont szivacs?
Stephen Hillenburg SpongyaBob megalkotója, aki animátor és tengerbiológus. Már jóval a sikeresnek számító Rocko előtt is megfogalmazódott benne SpongyaBob karaktere. Az igazi inspirációt az jelentette, amikor 1984-ben érettségi után csatlakozott az Ocean Institute-hoz.
A munka mellett rajzolta meg a SpongyaBob rajzfilm előfutárát képregényben, ez volt a The Intertidal Zone (Árapály). Ebben a víz alatti élőlények élővilágát akarta bemutatni, és már kezdett kirajzolódni a sárga szivacs. Ez még nem a szórakoztatás, inkább az oktatás célját szolgálta.
Mi folyik a víz alatt?
A helyszín Bikinifenék (Biniki Bottom), lakói pedig SpongyaBob Kockanadrág, Csillag Patrik, Rák úr, Tintás Tunyacsáp és Csigusz, hogy csak a legfontosabbakat említsem. A sorozatot 1999-ben mutatták be a Kids’ Choice Awardson, ezután került adásba.
SpongyaBob karaktere sokat formálódott még a kezdetek kezdete előtt: eredetileg SpongyaFiúnak (SpongeBoy) akarták nevezni, a sorozat neve pedig SpongeBoy Ahoy! lett volna. Végül mindkettőt megváltoztatták, és így lett nekünk a semmivel sem összetéveszthető Kockanadrágunk.
SpongyaBob bemutatása után gyorsan az élre tört, és letaszította a trónról a Fecsegő Tipegőket.
De kicsoda SpongyaBob?
Egy nagyon lelkes, nagyon naiv, de annál stréberebb tengeri szivacs. Egy ananászban lakik, szomszédja Tunyacsáp, akit minden zavar. Egy étteremben dolgozik szakácsként, és lelkesen készíti a herkentyűburgereket. Legjobb barátja Patrik, a szintén nagyon lelkes, de annál butább tengeri csillag.
Az alapsztori egyszerűnek hangzik, mégis SpongyaBob az egyetlen olyan rajzfilm, amely bekerült a műszeres televíziós közönségméréssel foglalkozó szolgáltató cég, az AGB Nielsen top 10-es népszerűségi listájába.
Miben állhat sikere?
A kérdés megválaszolásában Baráth István volt segítségemre, aki a 3. évadtól kölcsönzi hangját SpongyaBobnak:
„A siker szerintem abban rejlik, hogy mindenkihez szól, pont a karakter kettőssége miatt. Nem gyerek, de nem teljesen felnőtt. Illetve ott vannak még a további karakterek is. Egyszerűen annyi opció van, hogy biztos mindenki megtalálja a kedvencét közülük.
Régi rajzfilmek közül nem is jut eszembe ennyire naiv, illetve mások számára idegesítő karakter, mint ő. Biztos ez egy piaci rés volt akkor.
Baráth István szinkronszínész
1990-ben született, 10 éves kora óta szinkronizál. Számtalan rajzfilm- és animekarakternek kölcsönözte már a hangját, köztük SpongyaBob csak az egyik. Az első 3 és az 5. Harry Potter-filmben Dudley Dursley-t szinkronizálta, filmsztárok közül Joseph Gordon-Levitt szinkronhangja volt az 500 nap nyár című filmben.
Valóban gyerekeknek szól?
Főleg a második évadtól nyúltak kicsit a felnőttesebb témák felé, ekkoriban jöttek ki a klasszikus epizódok is: a Buborékbarát, A titkos doboz vagy a Tunyacsáp szabadnapja. A sorozat 2002 elején volt a csúcson, ekkor készültek ezek az epizódok.
Idegesítő vagy cuki a hangja?
A külföldi, eredeti szinkronhang Tom Kenny, aki SpongyaBobon kívül más, Nickelodeonon futó sorozathősöknek is kölcsönözte a hangját. A magyar szinkron – amelyről általánosságban többet tudhattok meg ide kattintva – egy kicsit másként alakult.
Az első és a második évadban Minárovits Péter, a harmadik évadtól kezdve Baráth István a karakter szinkronhangja. Sokan úgy gondolják, hogy SpongyaBobnak inkább idegesítő, mint cuki hangja van. Baráth István a következőket mesélte a hangról:
„A hangon elég sokat változtatok. Mivel nincs meghatározva, pontosan hány éves ez a karakter, csak annyit tudni róla, hogy nem gyerek, illetve nem is egy igazi felnőtt. Valahogy a kettő között mozog. Egy húszas éveiben lévő gyermek lényegében. Azonkívül, hogy változtatok picit a hangon, én inkább a naivságát próbálom hozni a karakternek.”
Elbutítja a gyerekeket?
SpongyaBob karakterét és a mesét számos kritika érte. A Huffington Post is írt arról, amikor a Virginiai Egyetemen vizsgáltak meg hatvan négyéves gyereket, hogyan reagálnak a mesére. Véletlenszerűen három csoportra osztották őket: az első csoport rajzolt, a második egy lassabb tempójú rajzfilmet nézett, míg a harmadik csoport a SpongyaBobot követte. Ezután a gyerekeken különböző, agyműködést vizsgáló teszteket hajtottak végre, és arra a következtetésre jutottak, hogy akik a szivacs víz alatti világát nézték, 12 ponttal rosszabbul teljesítettek, mint a másik két csoport.
A Nickelodeon szóvivője azonnal a sorozat védelmére kelt, és a teszt körülményeit kritizálta: nem a négyévesek a célközönség, hanem a 6–11 éves korosztály. Valamint hatvan válogatás nélküli gyerek, akik csupán rövid ideig nézték a sorozatot, nem lehet alapja egy tudományos kutatásnak. Rövid szájkarate után SpongyaBob győzedelmeskedett, és a televízió általános rossz hatását tették okolhatóvá a rosszabb eredményekért.
Kedves és szerethető? Igen!
Ki merem jelenteni, hogy SpongyaBob karaktere korosztálytól függetlenül igazán szerethető. Egy kedves szivacs, akiben a rosszindulat írmagja sem található meg. Ezért nézünk el neki mindent, amit naivsága miatt tesz. Baráth István sincs ezzel másképp:
Már azelőtt megszerettem, mielőtt a hangomat adtam volna hozzá, mivel csak a harmadik évad óta dolgozom a sorozattal. Az elmúlt évek során csak jobban megismertem. Szeretetem nem változott iránta.