Az Éjjel-Nappal Budapest főcímdalát visszafelé éneklő cuki kislány még Esztert, a főszerkesztőnket is lenyűgözte, így hamar téma lett a szerkesztőségben Dóra különleges képessége. Én pedig utánanéztem, mennyire lennénk képesek megtanulni visszafelé beszélni – azért egyből énekléssel kezdeni kicsit durva lenne.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az én életemben a visszafelé beszélés eléggé központi szerepet tölt be, mivel apukám mesteri szinten űzi, és gyerekkoromtól kezdve gyakran megtréfált néhány visszafele fordított mondattal. Mert, ugye, nem baj, ha szájról olvas a gyerek, nehezítsük még meg egy kicsit a helyzetet, persze valahol én is élveztem ezeket a vicceket, azok minden kínjával. 🙂
De a lényeg a lényeg: ti is meg tudtok tanulni visszafele beszélni!
Erre ugyan spontánul rendkívül kevesen képesek, ennek az oka pedig az, hogy mire betöltjük a 3. életévünket, kialakul bennünk a beszédértelmezés képessége, ami azt jelenti, hogy képesek vagyunk a hangok sorrendjét észlelni és értelmezni, és ez szinte automatikussá válik számunkra. Nos, ezt tudatosan megfordítani nem olyan egyszerű.
Márpedig egy gyakorlott visszafelé beszélő pontosan ezt teszi: tudatosan megfordítja a beszédhangok sorrendiségét egy logikus rendszerben, ami egy avatatlan fülnek csak értelmetlen katyvasz. Ügyes visszafelé beszélővé pedig sok-sok gyakorlással lehet válni.
Íme pár tipp, amit ti is bevethettek:
Na, hogy ment elsőre?