A szemünkre számos olyan betegség lehet negatív hatással, amiről elsőre nem is gondolnánk. A látásromlás kapcsán ki gondolna például pont a cukorbetegségre vagy a központi idegrendszer valamelyik betegségére? Ha mi nem is, a képzett szakorvosok szerencsére igen. Az alábbiakban felsorolunk pár olyan szemmel kapcsolatos betegséget, amely mindenképp figyelmet igényel.
A szem legáltalánosabb, legtöbb embert érintő problémái a fénytörési hibák, azaz a távollátás, a rövidlátás és az asztigmia, amit cilinderes szemként vagy szemtengelyferdülésként emleget a köznyelv. Ezek általában nem hirtelen alakulnak ki, hanem az évek során válnak egyre kellemetlenebbé. A rövidlátást a szem tengelyhosszának növekedése és/vagy a szaruhártya túl domború felszíne okozza, míg a távollátást a rövidebb szemtengely és/vagy a szem kisebb törőereje. Ezeket a problémákat először általában szemüveggel vagy kontaktlencsével igyekeznek orvosolni az emberek, de ezek sajnos nem orvosolják az alapvető hibákat. Ma azonban már elérhető a végleges megoldás, vagyis a lézeres szemműtét, amiben élen jár a Focus Medical, amely Magyarország legnagyobb múlttal és tapasztalattal rendelkező látásjavító központjaként évtizedek óta állítja a tudományt és a szakértelmet az emberek látásának szolgálatába.
Sajnos sokaknak nem kell bemutatni a szintén rengeteg embert érintő szürkehályogot és a zöldhályogot. Előbbi a szemlencse fokozatos, általában évek alatt lezajló beszürkülését, elhomályosodását jelenti, és nagyon sok idős embert érint, utóbbi pedig valójában a megnövekedett szemnyomás miatt alakulhat ki.
Az ideghártya leválása szörnyen hangzik és nem is tréfadolog. Aki meglepő hirtelenséggel kezd el rosszul látni az egyik szemével, vagy esetleg teljesen elveszíti a látását, annak sürgős orvosi ellátásra van szüksége. Az ilyen típusú látászavart gyakran okozza a retina leválása vagy a szemet vérrel ellátó artéria elzáródása. Az elzáródás esetén a látászavar többnyire csak pár percig tart, de sajnos akár teljes vakságot is okozhat.
A látótérkiesés a látásromlás vagy a látásvesztés egy speciális változata. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy korlátozottan látunk, azaz nem a teljes képet. Általában mindkét szemet érinti, és többnyire a beteg vagy csak a kép jobb, vagy csak a bal oldali felét látja, de előfordulhat az is, hogy a látótér a negyedére szűkül. A látótérkiesés lehet végleges vagy ideiglenes, gyakran kíséri a migrénes fejfájást, de a hátterében akár daganat vagy stroke is állhat.
Forrás: Canva
A kettős látást nem nehéz elképzelni, hisz tényleg azt jelenti, hogy egyetlen dologból nem csak egyet látunk, és általában nem is túl élesen. Okozhatja cukorbetegség, agydaganat, stroke, botulizmus, koponyasérülés, alkoholmérgezés, pajzsmirigy-probléma és számos más betegség is, ezért minden esetben ajánlott a neurológiai kivizsgálás.
Ha stroke okozza a látásvesztést, akkor a szemészorvos nem talál kóros elváltozást a szemben. Ennek az az oka, hogy a stroke az agykéreg látásközpontot érintő területét rombolja, amely folyamat sajnos visszafordíthatatlan.
Ha nem hirtelen áll be a mindkét szemet érintő látásvesztés, hanem akár több év alatt, és a beteg rendszeresen fogyasztott alkoholt vagy tudatmódosító szereket, akkor gyanakodni lehet arra, hogy az ezen tevékenységek nyomán kialakult mérgezés okozta a bajt.
Aki tehát hirtelen látásromlást tapasztal, az azonnal forduljon orvoshoz, de annak sem kell belenyugodnia az éles látás hiányába, aki “csak” fénytörési hibákkal küzd, hisz őket ott várja a megoldás a margitszigeti Focus Medical lézeres látásjavító központban!