Az emlőrák a leggyakoribb, nőket sújtó daganatos megbetegedés: hazánkban évente több ezren szembesülnek a baljós diagnózissal. A betegség azonban korai stádiumában még teljes mértékben gyógyítható. A Magyarországon 1993 óta minden április 10-én megtartott Nemzeti Rákellenes Nap alkalmából Dr. Ádám Zsolt, a Czeizel Intézet szülész-nőgyógyász szakorvosa segítségével összegyűjtöttük, hogyan fedezhetjük fel időben a tüneteket.
Mellrák tekintetében legnagyobb arányban a 35-59 év közötti nők veszélyeztetettek, de fiatalabb korban is előfordulhat.
A betegség megelőzéséhez ezért már 20 éves kor felett elengedhetetlen a rendszeres, havonta elvégzett otthoni önvizsgálat.
Évente egyszer nőgyógyászati vizsgálat keretében tapintásos emlővizsgálatot, valamint emlőultrahangot is el kell végeztetni, 40 éves kor felett pedig ajánlott az évi mammográfia is.
Az emlődaganat kialakulásáért sok tényező okolható, de kiemelt szerepet játszik a genetikai hajlam – ha a családban előfordult már hasonló betegség, a szűrésekre fokozottan oda kell figyelni! –, a szervezet ösztrogéntermelésének megváltozása, de rizikófaktort jelent a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás és a túlhajszolt életmód is.
"Fricska a ráknak" – Fontos poszt egy magyar futóbloggertől, aki a masztektómia mellett döntött
2013-ban hónapokon át tartó médiavihart kavart Angelina Jolie, amikor a New York Timesnak mesélt megrázó, embert próbáló és egyben sokak számára erőt adó történetéről, miszerint megelőző célzattal amputáltatta melleit. Az eljárás azóta egyre elterjedtebb, a téma azonban továbbra is megosztó mind a nők, mind az orvosok körében. A hollywoodi példakép után ideje megismerni Túróczi Réka, hobbifutó, triatlonista és háromgyerekes édesanya történetét, akire már nem csak inspiráló sporteredményei miatt tekinthetünk hétköznapi hősként.
A teljes cikket ITT olvashatjátok el.
„A betegség korai szakaszában általában nem érkezelhető fájdalom, a mellek megváltozott állapota azonban már kitapintható. Ezért fontos az önvizsgálat elvégzése” – mondja Dr. Ádám Zsolt, a Czeizel Intézet szülész-nőgyógyász szakorvosa.
„Egy tükör előtt először szabad szemmel keressünk elváltozást az emlőkön és a mellbimbókon. Ha leengedett és felemelt karral sem érzékelünk megnagyobbodást, behúzódást, mindkét mellbimbónk azonos magasságban helyezkedik el és felfelé mutat, egyik karunkat tartsuk a magasban, a másikkal pedig centiről centire tapintsuk át az ellentétes mellünket és hónaljunkat. Ismételjük meg a műveletet fordítva is. Feküdjünk hanyatt, és egyik kezünket a fejünk alá téve, így is vizsgáljuk át az ellentétes emlőket, majd cseréljük meg a kezeket. Óvatosan nyomjuk meg a mellbimbót is, és figyeljük, hogy nem tapasztalunk-e fájdalmat vagy váladékozást.
Ha bármilyen rendellenességet tapasztalunk – csomót az emlőben vagy a hónaljban, a mell formájának megváltozását, váladékozást a mellbimbóból, a mellbimbó tartós behúzódását, vagy az emlő bőrének megváltozását, haladéktalanul forduljunk orvoshoz.
Az időben felfedezett rákos megbetegedés általában teljes egészében gyógyítható, és a mellek eltávolítása sem szükséges.
– mondja a szakember.