Amikor egy család felbomlik, az nem csupán a felnőttek számára jelent megrázkódtatást. A kiskorú gyerekek lelkivilágára és az érdekeik figyelembevételére is gondot kell fordítania a szülőknek. Nem véletlen, hogy amikor bíróság dönt a gyermekelhelyezésről, számos szempontból megvizsgálja a körülményeket.
A szülők vagy a bíróság által meghozott döntés azonban nem megváltoztathatatlan. A családjogi törvény lehetőséget ad rá, hogy ha a gyerekek érdekei indokolják, máshol nevelkedjenek. Ehhez azonban a legtöbb esetben egy tapasztalt jogi képviselő segítségére van szükségünk a gyermekelhelyezési per során.
Mikor kell dönteni a gyermekelhelyezésről?
Erre a kérdésre a legegyszerűbb válasz az, hogy minden esetben, ha a szülők szakítanak. Tévhit, hogy csupán válás esetén kell hivatalosan is határozni a kiskorú gyerekek további elhelyezéséről. Akkor is megegyezésre kell jutni ebben a fontos kérdésben, ha az anya és az apa nem voltak házasok.
Ennek az az oka, hogy a gyermek jövője és megfelelő testi-lelki fejlődése szempontjából nincs jelentősége a szülők közötti kapcsolat formájának. Számára az a fontos, hogy továbbra is szeretetben és biztonságban élhessen, és ha érdekei ezt kívánják mindkét szülővel kapcsolatot tarthasson.
A szülők közös döntése
Érzelmi és gyakorlati szempontból is minden érintett számára az a legegyszerűbb, ha a szülők egymás között készek megállapodni a gyermekelhelyezésről. Ebben az esetben ezt a kérdést nem szükséges bíróság előtt rendezni. A felek közötti kulturált, békés együttműködés nem csupán a szakítást követő közvetlen időszakban fontos.
A közös kiskorú gyermekeknek az szolgálja leginkább az érdekeit, ha szülei, akiket egyformán szeret, higgadtan kommunikálnak egymással. Így sokkal könnyebb és gyorsabb megállapodni abban is, hogy ki neveli majd tovább a csemetéket. Ha viszont ebben nem sikerül dűlőre jutnia a feleknek, akkor a bíróság dönt majd a gyerekek sorsáról.
Ekkor van szükség a bírósági döntésre
Abban az esetben, ha a szülők között nem születik kompromisszum a kiskorúak elhelyezését illetően, a bíróság veszi a kezébe az ügyet. Ez azt jelenti, hogy alaposan górcső alá veszik a szülők anyagi, szellemi és lelki alkalmasságát a gyerekek nevelésére. Ugyanis az elsődleges szempont a gyermekelhelyezési per menete során a kicsik érdekeinek figyelembe vétele.
Annál a szülőnek nevelkedhetnek tovább a közös gyermekek, aki biztosítani tudják számukra a megfelelő testi és lelki fejlődést. A megalapozott döntés érdekében pszichológiai vizsgálatokat is elrendelhet a bíróság. Sőt, ha úgy látja hogy a szülők közös megegyezése sérti a gyerek érdekét, meg is változtathatja azt.
Meg lehet változtatni a bírósági döntést?
Nem csupán a friss szakítások, válások során határozható meg a kiskorúak jövője. Érvényes bírósági döntés megváltoztatása iránt is indíthatunk pert, egy tapasztalt ügyvéd, például Dr. Sass Rita segítségével.