Ti és a szerelmetek folyton veszekedtek? Vagy mindig van valami óriási dráma, ami háttérbe szorítja a kapcsolatotokat? Esetleg ti vagytok azok, akik szinte minden percet együtt töltötök a barátaitokkal? Van egy jó és egy rossz hírem számotokra: nem vagytok ezzel egyedül, viszont a tudomány szerint nem kizárt, hogy egymás nélkül fogjátok folytatni.
Mindenkinek megvan az elképzelése az ideális kapcsolatról, és arról is, hogy milyen szerelmet szeretne magának. És be kell látnunk, életünk nagy részét azzal töltjük, hogy megtaláljuk a nagy szerelmet, és aztán működőképessé tegyük a kapcsolatot. Éppen ebből indultak ki az Illinois-i Egyetem tudósai, mikor kategóriákba osztották a szerelmespárokat, és megvizsgálták, mennyire erős a kapcsolatuk. A kutatók közel négyszáz, húszas éveikben járó fiatallal készítettek felmérést, kilenc hónapon keresztül. Az adatokból pedig megállapították, alapvetően négyféle párkapcsolat létezik.
A drámázók, akik szinte állandóan veszekednek, majd a vita intenzitásával megegyezően kibékülnek. Hozzájuk nagyon hasonlóak a konfliktus hajtotta kapcsolatok, ezek a párok általában vagy valamilyen tőlük független problémán rágódnak folyton, vagy a köztük lévő feszültség taszítja és vonzza őket egymáshoz. Mellettük vannak azok a szerelmesek, akiknek szociális, baráti hálójuk közös, ami összetartja őket, és a partnerre fókuszáló kapcsolatok, amelyekben a párok elsősorban egymásra figyelnek és sok időt töltenek együtt.
De melyik ezek közül a legtartósabb?
Talán nem meglepő, hogy nem a drámázóké. Ők azok, akik kétszer nagyobb eséllyel szakítottak a kilenc hónap során, mint a többiek. Érthető is, hiszen a folytonos egymással harcolásban az ember könnyen kiég, és belefárad. Ebből pedig az következik, hogy a feszültségközpontú kapcsolatoknak sem jósolnak nagy jövőt a tudósok.
A kutatók eredményei szerint a partnerre fókuszáló kapcsolatok azok, amikből hosszú szerelem és házasság is lehet. Bár nagyon fontos, hogy a partnerek ne vigyék túlzásba az együtt töltött időt, az életükben legyen helye a közös és külön barátaiknak is. Brian Ogolsky, a kutatás vezetője ugyanis elmondta, az igazán tartós kapcsolatok barátságon és szereteten alapulnak. A közös ismerősök által a párok közelebb érezhetik magukat egymáshoz és elkötelezettebbeknek egymás iránt.
Ogolsky azt is hozzátette, ezzel a tanulmánnyal a pároknak szeretnének segíteni, hogy jobban átlássák a kapcsolataik dinamikáját, és ha tényleg szeretik egymást, akkor képesek legyen időben lépni.
Ti magatokra ismertetek?