Oldalunkon megpróbálunk hasznos tanácsokkal szolgálni az alakformálásról, a hatékony edzésről és a helyes életmód kialakításáról. Ezúttal a szobakerékpározásról osztunk meg pár hasznos tanácsot.
Most, hogy egyre gyakrabban zuhan nulla fok alá a hőmérséklet, a legelkötelezettebb bringásokat leszámítva mindenki szobabiciklire vagy edzőtermi spinningre váltott.
Fontos megjegyezni, hogy a szabadtéri edzéshez hasonlóan ekkor is kötelező a bemelegítés, azaz tíz-tizenöt percet könnyű áttételen tekerj, emelkedő fordulatszám mellett, lihegésmentesen. (Bemelegítésnél és aerob munkánál a kilencvenöt-száz pedálfordulat/perc az ideális)
Bemelegítés után válts magasabb fordulatra, mert:
– Nem terheli túl a lábizmokat;
– Az alsó lábszár vénáinak túlterhelését is elkerüljük vele, mert nem feszes állandóan a vádli – így pumpálja a vért a lábunkba, nem pedig blokkolja annak áramlását;
– Megakadályozza a mélyvénás fájdalom kialakulását, extrém esetben a visszerek maradandó sérülését;
– Segít elkerülni a vádli, a comb, és a fenékizomzat további növelését;
– Nagyobb fordulatszámnál a kerékpáros mozgása letisztul, megszűnik a felsőtest hibás billegése, bólogatása.
Valószínűleg jelenleg nem százas frekvencián hajtasz, ami nem azonnal korrigálható hiba, ezért lassan, fokozatosan, hónapok alatt állj át az általunk javasoltra! A magas fordulatszám előnye a normál nyolcvan-kilencven pedálfordulat/perchez képest, hogy fokozza az edzés hatékonyságát és nem építi az izomzat tömegét.
A javasolt minimum edzésidő negyven perc, mert legkésőbb ekkor kezdődnek az „arany percek”, amikor közvetlenül a zsírrétegünkből nyeri erőforrását a test, azaz a bundánkból fogyunk. Ez nem jelenti azt, hogy addig nem fogyasztunk energiát, és nem javítjuk az energiamérleget az elvonási oldalon, de akkor még a rövidebb szénláncú szénhidrátokat használtuk fel a vérből és az izomzatból.