A magyar fiatal felnőttek egy elég jelentős része a gyerekszobájában él, részben kényelemből, ám sokaknak nincs is lehetőségük önálló életet kialakítani.
A 18–34 éves korosztály tagjainak közel 44 százaléka lakik otthon
– hívta fel a figyelmet az Eurostat adataira egy tavaly szeptemberben kiadott közlemény. Hogy mi állhat ennek a hátterében, mik az okok, arra nagyon nehéz választ találni.
Amíg tartanak az iskolás évek, természetesnek számít, hogy a fiatal, hacsak nincs párkapcsolata, vagy valami nyomós indoka és az otthona közelében tanul, nem költözik el. Gyakorlatilag nincs az a háztartás, amely a saját költségei mellett megengedheti magának egy másik fenntartását is, és nincs az az iskola mellett végezhető munka, amely annyit fizet, hogy kijöjjön belőle egy albérlet(i szoba) és még a megélhetés költségeit is fedezze. No és persze ha az ember gyereke a tanulásra (is) szeretne koncentrálni, sokkal egyszerűbb, ha anyu mos, főz.
Kényszer
Az iskolák befejeztével aztán gondolhatnánk, a legtöbb fiatal első dolga a sikeres munkakeresés után, hogy saját fészek után nézzen, önállósodjon. Ez azonban nem feltétlenül van így, hisz sokan még ekkor sem engedhetik meg a különköltözést. Ha ugyanis nincs családi örökség, komolyabb megtakarítás, anyagi segítségnyújtás, akkor manapság egy nagyvárosban nagyon nehéz egyedül vagy akár még lakótársakkal is kigazdálkodni egy albérlet árát.
A cikk itt még nem ért véget, a folytatást ITT olvashatjátok el.