A TO végigkíséri az életeteket, míg tanultok egyetemen vagy főiskolán. Az a terem, ahol a TO-sok tartózkodnak, egyszer maga a pokol barlangja, máskor pedig maga a megváltás, ha beszabadultok, és valamelyik TO-s néni a keblére ölel.
A TO = felkészítés a bürokráciára
Ha valamit, akkor azt biztos megtanultam az egyetemi évek alatt, hogy ha a TO-ra kell menni, akkor minden dokumentumból nyomtassatok ki legalább kettőt. Biztos, ami biztos. Valamit úgyis javítani kell, vagy két példányban leadni. Ha egyetem előtt nem volt még dolgotok a bürokráciával, akkor majd itt lesz. Ugyanitt azt is megtapasztaljátok, milyen az, ha az ügyintézők nincsenek jó passzban, vagy ha épp jó passzban vannak. Persze, nem árt a másik oldalt sem megismerni, én megkérdeztem őket is, itt elolvashatjátok!
A hivatalos helyek honlapjai = kriszkrasz
Ha eddig nem volt egyértelmű, ezek után az lesz, hogy a hivatalos oldalak egyszerűen átláthatatlanok. Olyan kategorizálás alapján működnek, és olyan fogalmakkal dolgoznak, hogy az átlag tanuló csak pislog, és jobb ötlet híján megpróbál találomra klikkelgetni ide-oda, hátha valahol megtalálja az információt. És igyekszik fedezékbe húzódni, miközben megkérdezi bent az osztályon, hogy mégis hol találná meg a kérelemhez szükséges nyomtatványt. Mert kéne.
Pingponglabda-effektus
Néha a TO-s ügyintézők sem tudnak mindent. Ott is különféle alszekciók vannak, akik más-más területtel foglalkoznak. Eltart egy darabig, míg elvergődtök ahhoz, aki ténylegesen tud válaszolni a kérdéseitekre.
A vicc az, amikor az utolsó ügyintéző visszaküld az elsőhöz, aki végül nagy nehezen keres valami megoldást a problémátokra.
Amikor azt hiszed, hogy semmit sem tudnak, de megmentenek
Általában gyakori félelem, hogy előálltok egy problémával, amire egyszerűen nem találnak majd megoldást, mert csak így jártatok. Pont. De amikor mégis szólnak, hogy van egy kiskapu, na, az felbecsülhetetlen!
Új ember a TO-n = káosz
Nem ismeri a rendszert, nem tanult még bele, emiatt minden máshová van feltöltve, ráadásul nem teljesen kompatibilis a ti évfolyamotokkal. Későn jut el hozzátok az infó, ütköznek az órák, letolnak, hogy már be kellett volna fizetnetek a tandíjat, majd rájönnek, hogy nem írták ki a határidőt, és értesítést se küldtek ki. Upsz.
Profi tippek a vizsgaidőszak túléléséhez
Andi vagyok, és éppen a tizenhetedik vizsgaidőszakomnál tartok. Eszter úgy dobta nekem ezt a témát, hogy én már csak tudom, milyen századszor vizsgázni, tapasztalt rókaként áruljam már el, miképpen birkózom meg ezzel a stresszel, van-e babonám, trükköm, túlélőbibliám.
Majdnem azt akartam írni, hogy a századik vizsga is ugyanolyan, de aztán rájöttem, hogy nem, és azt is pontosan tudom, mikor jöttem rá arra, hogy mennyit változtam három felsőoktatási intézmény kínzó időszakai alatt. Olvassátok el a teljes cikket itt!