Mi köze van Donald Trumpnak az ingyenes fogamzásgátláshoz? Elég sok: az új amerikai elnöknek ugyanis első dolga volt hatalomra kerülése után az ObamaCare-rel együtt eltörölni azt. Persze mondhatjuk, hogy ez tőlünk messzire történt, a mi életünket pedig egyáltalán nem befolyásolja (kezdjük ott, hogy nálunk nem is lenne mit eltörölni, ugyebár) – pedig az ingyenessé tett fogamzásgátlás egyáltalán nem ördögtől való, sőt, sokkal több előnnyel jár, mint hátránnyal.
Belegondoltatok már, összeadva mennyit költöttetek eddigi életetek során fogamzásgátlásra – vagy csak az elmúlt egy évben összesen? Ha nem tévedek, elég sokat. Ráadásul ezeket a kiadásokat sokszor maguktól értetődőnek vesszük – bizonyos havonta elmegyünk a dokihoz, aki felírja az adott gyógyszert vagy hormontartalmú készítményt, aztán pedig szemrebbenés nélkül kifizetünk érte több ezer forintot a gyógyszertárban. És ha ez eddig nektek még fel sem tűnt, a szerencsésebbek közé tartoztok:
a legtöbb ember ugyanis nem azért nem költ fogamzásgátlóra, mert felelőtlen, hanem mert egyszerűen nincs rá pénze.
Rengeteg előnnyel járna
A fogamzásgátlás jelenlegi formájában rendkívül drága és rengeteg szabályhoz kötött, a legszegényebb réteg pedig ezáltal szinte teljesen kimarad belőle. És nem, a mélyszegénységben élő nők sem azért szülnek „annyit”, mert így akarnának segélyhez jutni, hanem mert 1, az óvszer drága 2, az orvosi vizsgálatokon sokszor megalázóan bánnak velük, ezért sokan már a bizalom hiányában nem is fordulnak hozzájuk.
De nemcsak a mélyszegénységben élő nők számára lenne megváltás, ha sikerülne elfogadtatni egy ilyen törvényt: egy nemrég megjelent felmérésből ugyanis kiderült, hogy a magyar tinédzserek nagy százaléka rendszeresen él szexuális életet, ennek ellenére szinte soha nem védekezik.
Ezzel szemben, ha szervezetten, normális (tehát felesleges méhecske-virág hasonlatok és orvosi szakszavak használata nélküli) felvilágosítással összekötve, ingyenesen adnának tanácsokat és fogamzásgátló eszközöket, azzal
Az ingyenes fogamzásgátlást nemrégiben a Fülöp-szigeteken vezették be, mélyszegénységben élő nők számára. Az (egyébként leginkább botrányos kijelentéseiről és diktatórikus berendezkedéséről elhíresült) elnök szerint ezzel jelentősen csökkenhető lenne a tinédzserkori terhesség, valamint a szülés közbeni elhalálozás, és segítene a népességnövekedés megállításában is. Az meg, hogy ez mennyire válik majd be, már csak a kivitelezésen múlik.
Mik az ellenérvek?
Ahogyan a legtöbb, nőket érintő témában, itt is sokkal inkább lelkiismereti okok, mint konkrét tények kerülnek előtérbe. Többnyire olyanok, mint hogy ettől majd a nők könnyűvérűvé válnak, a fiatalok minél előbb elkezdenek szexuális életet élni, a népesség pedig egyszer csak elfogy. Ennek ellenére, azokban az országokban, ahol már bevezetésre került az ingyenes szolgáltatás, egy dolgot sikerült csak megfigyelni: történetesen azt, hogy jelentősen lecsökkent az abortuszok száma.
Nagy szerepe van még a tiltásban egy adott ország vallásosságának is, a katolikus egyház ugyanis a mai napig nem tartja elfogadhatónak a védekezés semmilyen formáját – legyen szó akár tablettáról, akár spirálról vagy óvszerről –, egy erősen vallásos, vagy nagy egyházi befolyással rendelkező országban pedig egy ilyen törvény bevezetése szinte elképzelhetetlen.
Hol ingyenes?
A már említett Fülöp-szigetek mellett Nagy-Britanniában is teljesen ingyenesen vehetik igénybe a nők a fogamzásgátlást. Az USA-ban 2012-ben vezették be, egészen a mostani eltörlésig.
Ezért olyan nagy probléma, ha betiltják az abortuszt
A lengyel parlament brutális abortusztervezetén világszerte nők ezrei háborodtak fel és kezdtek tüntetésekbe. De miért is akkora baj – azonkívül, hogy semmibe veszi a nők saját testük felett való önrendelkezését –, ha egy ország totális abortusztilalmat vezet be?
A cikk folytatását ITT találod.