Van, aki hetente, van, aki kéthetente, és igen, vannak olyanok is, akik idő hiányában vagy csak lustaságból havonta takarítanak. Azonban olyankor nagyon alaposan. Elvileg. De mit jelent az alapos takarítás? Ablakpucolás? A szekrény elejének, belsejének, oldalának és tetejének teljes áttörlése? A szegélylécek, ajtók, ajtófélfák, konnektorok gondos tisztogatása? Jó eséllyel igen. De mi van a mosógéppel, porszívóval? Na nem azok használatával, hanem azok pucolásával? Legtöbbünknél ezek mostohagyerekek, pedig nagyon fontos, hogy időközönként ezeket is megtisztítsuk!
Mindig irigykedtem azokra, akik tudnak takarítani. Gondosan, nemcsak ahol a „papok táncolnak”, hanem mindenhol, van idejük, energiájuk és késztetésük is erre. Nem tagadom, én ebben nem vagyok jó, pedig nagyon igyekszem. Körbejártam a témát, és úgy döntöttem, megmutatom nektek azokat a helyeket, amiket nem vagy csak nagyon ritkán tisztítunk meg, pedig nem is olyan körülményesek.
Tippek a gyors, hatékony és környezetkímélő takarításhoz – és hogy ne szakadjon rátok minden a hétvégén!
A munka mellett nem marad időtök a lakás kitakarítására? Megőrültök, hogy a töméntelen mennyiségű tisztítószert nem tudjátok hol tárolni? Tönkreteszi a kezeteket a súrolószer, de gyűlöltök gumikesztyűben takarítani? Akkor most segítünk, hogy ne szakadjon rátok minden teendő a hétvégén, és milyen környezet- és kézkímélő szereket választhattok a takarításhoz.
Mosógép
Legtöbbünk elindít egy üres programot, ecettel, szódabikarbónával, és le is tudta a masinát. Ez jó és fontos, de nem szabad megfeledkezni a mosógép alján található szűrőről, illetve szivattyúról sem, amit egy műanyag panel és egy kis kupak fed el. Ebben a szűrőben szöszök, haj, sőt még kisebb fehérneműk és zoknik is végezhetik, amik egy idő után eltömítik a gépet, és tönkre is tehetik azt.
Ha szeretnétek megelőzni a bajt, így csináljátok!
Ha leszedtétek a mosógép elejéről, illetve aljáról a panelt, a jobb oldalon találtok egy kis fedelet. Ezt kell majd letekernetek, de előtte mindenképp tegyetek alá egy kis tálkát vagy rongyot, mert pár dl víz biztosan ki fog folyni a gépből.
Minden gépnél máshogy van rögzítve a kupak, van, aminél csak csavarhúzóval lehet eltávolítani, van, ahol pedig – ahogyan esetünkben is – kézzel ki lehet csavarni. Felültöltős gépeknél pedig nagy valószínűséggel magában a dobban találjátok.
A szűrőt óvatosan csavarjátok ki, hagyjátok, hogy kifolyjon belőle a víz, majd szedjétek ki teljesen a gépből, végül alaposan mossátok ki, folyó víz alatt. A gumitömítést is töröljétek át a gépen, majd csavarjátok vissza a szűrőt, és tegyétek vissza a helyére műanyag panelt.
Porszívó
A porzsák nélküli porszívók ugyanúgy eltelítődnek, mint zsákos társaik, míg ezeket csak kidobjuk a kukába, úgy a műanyag tartályosokat gyakran meg kell tisztítani, vagy legalábbis gyakran kellene. Ha nem öntjük ki belőle a port, gyengül a szívóerejük, és a gépnek sem tesz túl jót a benne felhalmozódott szösz, por, haj… stb.
Ha nem tudjátok, hogyan fogjatok hozzá, mutatjuk…
Pattintsátok ki a műanyag tartályt a gépből – lehetőleg szabadtéren –, nyissátok ki a tartály fedelét, és szórjátok át a tartalmát egy szemeteszsákba. Szedjétek ki belőle a HEPA szűrőt, és a tartállyal együtt tegyétek a mosdóba, majd mossátok el, végül szárítsátok meg, és tegyétek vissza őket a helyükre.
Tiszta lakásra vágytok? Akkor ezt a 7 hibát ne kövessétek el többé!
„Mosogatás, felmosás, WC-tisztítás… Egyik munka kellemetlenebb, mint a másik. Ha azonban megfogadjátok a most következő hét tanácsot, egyszerűbb és nem mellesleg sokkal hatékonyabb is lesz a takarítás.”
Mosdó és mosogató
Ha dugulás van, akkor általában szerelőhöz fordulunk, pedig egyrészt megelőzhető lenne a baj, másrészt nagy valószínűséggel mi magunk is meg tudjuk oldani ezt a problémát.
Hogy hogyan? Elmondjuk!
A dugulásért a fürdőszobában és konyhában a szappanmaradékok, haj, szöszök és ételmaradékok a felelősek. Ezektől pedig úgy tudunk megszabadulni, ha szétszereljük a mosdó, illetve mosogató alatti szifont. Ne csak akkor, amikor már megtörtént a baj, időközönként érdemes megtenni az alábbi műveletet:
Ha nem szivárog, készen is vagytok!
Látjátok, nem is olyan nehéz ez!