Sarka Kata egy érdekes Facebook-poszttal indította be péntek délután a sajtót. Nem, ezúttal nem a magánéletéről, nem az új edzőruhájáról, hanem valami igazán fontosról posztolt. Pikkelysömöre van...
… gondolhatták ezt sokan. Sarka Kata egy képet tett közzé a kezéről, amin láthatólag valamilyen bőrbetegség jött ki.
Sokan észrevettétek, hogy a héten különös bőrtünetek jelentek meg a kezemen. Erre szeretnék most nektek magyarázatot adni.
– kezdi Kata a mondandóját. A szemfülesek észrevehették Sarka Kata fotóin, hogy valami nincs rendben a csinos anyuka kezével.
Nézzétek Kata kezét ezen…
… ezen…
… és ezen a fotón!
Rengetegen kérdezték tőle kommentben, hogy mi történt a kezével. Egyesek azt gondolták, megégett, mások szerint csak árnyék, de volt, aki ekcémára gyanakodott. Kata végül péntek délután megmagyarázta a kezén lévő foltokat.
Kiderült, hogy Kata több napon át egy maszkmester segítségével magára festetette a pikkelysömör bőrtüneteit. Tette mindezt azért, hogy megtapasztalja, milyen pikkelysömörrel élni, és hogy felhívja a figyelmet a betegségre.
Ha már Kata „szóba hozta”, akkor folytassuk!
Mi az a pikkelysömör?
A pikkelysömör/pszoriázis egy nem fertőző bőrbetegség. Legfőbb jellemzője a bőrön megjelenő vörös színű, fehéren hámló, több centiméter nagyságú folt. Gyakori, előfordulása hazánkban 2% -ra tehető. Nőket és férfiakat egyaránt érint a betegség. Megjelenhet minden életkorban, akár születés után közvetlenül, de akár 40–50 éves korban is. Igen gyakori, hogy tinédzserkorban jelenik meg először, akkor leginkább a fejbőrön.
A pikkelysömör az életet nem veszélyezteti, így nem tartozik a súlyos betegségek közé, ugyanakkor az életminőséget nagy mértékben rontó bőrbetegség. A pszoriázis ma még teljesen nem gyógyítható, de tünetmentesíthető.
Pikkelysömör közelebbről
Egy közeli családtagomnak pikkelysömöre van. Kisebb koromban csak azt tűnt fel, hogy nem igazán szeret strandra járni velünk. Később azt is észrevettem, hogy hetekkel a nyaralások előtt vastagon bekeni a lábát és a könyökét valamilyen krémmel. Mikor közelebbről megnéztem a bőrét, csak akkor vettem észre a pirosas, hámló, pikkelyszerű foltokat. Akkor tudtam meg, hogy pikkelysömöre van.
Az az érdekes, hogy nem fiatalon, hanem 40 éves korában jelentek meg rajta először a foltok. Több kezelést is kipróbált, neki a kenőcs segít igazán. Hol jobban előjön, de olyan is van, hogy nem keni a bőrét, és nincs semmilyen tünete.
„Büszke vagyok rád, Bocikám!”
Amikor először láttam Adrienn fotóit, az első gondolatom az volt: gyönyörű! Aztán elkezdtem töprengeni és millió kérdés pergett le hirtelen az agyamban. Vajon ő is szépnek látja magát? Hogyan nőhetett fel a fürkésző tekintetek kereszttüzében? Vajon megbarátkozott már a foltjaival? Egyáltalán el tudja fogadni teljes mértékben a testi hibáit?
Korábbi cikkünk folytatását ITT találjátok!
Mint említettem, egy közeli családtagomról írtam nektek, így van rá esély, hogy öröklöm a betegséget. Még semmilyen tünetem nincs, de ez nem azt jelenti, hogy később nem alakulhat ki nálam is. A hazipatika.hu szerint:
„Mindkét szülő betegségénél a gyermek 60–75%-os eséllyel lesz pikkelysömörös. Minél gyakoribb egy családban a megjelenése, annál fiatalabb korban szokott kezdődni. Mindezek ellenére nem maga a betegség, hanem csak az arra való hajlam (diszpozíció) öröklődik.”
Nektek van bármilyen tapasztalatotok a pikkelysömörről? Írjátok meg nekünk, segítsetek egymásnak!
Források: Magyar Pszoriázis Alapítvány, Házipatika