Rengeteg cukrot fogyasztunk el nap mint nap – kávéban, teában, üdítőben, és szinte minden ételben –, hacsak nem tartunk valamiféle cukormentes diétát. Ha pedig ennek az étrendnek már a gondolata is riaszt benneteket, akkor lehet, hogy cukorfüggők vagytok – és még csak nem is tudtok róla!
A legújabb kutatások szerint ugyanis a cukor nyolcszor erősebb függőséget okoz, mint a kokain! Természetesen nem mindenkinek a szervezete működik ugyanúgy, de az alapképlet világos: minél több cukrot fogyasztotok, annál hajlamosabbak lesztek halmozni az olyan ételeket, amikben nagy mennyiségben található, mivel a szervezetetek már hozzászokott a cukor keltette hatásokhoz. Mikor cukor kerül a szervezetünkbe, az egy kémiai vegyületet, dopamint szabadít fel, ez pedig örömet okoz, de mint a drogok esetében, a boldogság túl rövid ideig tart ebben az esetben is.
Mikor már csak az ujjainkat nyalogatjuk, hogy az utolsó csepp csoki se vesszen kárba, a dopaminszintünk már újra a régi, visszatértünk a szürke mindennapokba. Ez pedig arra ösztönöz bennünket, hogy újra érezzük azt a bizonyos bizsergető boldogságot, ezért mire eljön a délután, már újabb táblát bontottunk. Az addikció akkor következik be, amikor a testünket (és az agyunkat) már nem az éhség vagy a jóllakottság befolyásolja, hanem a cukor hívószava.
Ha egy kicsit is cukorfüggők vagytok, akkor sem kell pánikolni, az első lépés mindig a felismerés, ezért a Daily Mail közreműködésével hoztam nektek egy kérdéssort, ami segít rávilágítani arra, ha egy fokkal édesebben szeretitek a kávétokat a kelleténél.
Válaszoljatok őszintén ezekre a kérdésekre, hogy kiderüljön, cukorfüggőségben szenvedtek-e
Ha ötnél több kérdésre válaszoltatok „igennel”, akkor lehet, hogy közelebbi viszonyt ápoltok a cukorral, mint hinnétek. De tudjatok arról is, hogy ezzel nem vagytok egyedül: a jelenség sokkal gyakoribb, mint gondolnánk! A leszokás pedig itt is csak akaraterő kérdése.
Így vegyetek vissza a cukorból, ha túl sokat fogyasztotok
A leszokás kulcsa, hogy ne vonjátok meg magatoktól rögtön a cukrot, haladjatok lépésről lépésre. Szokjatok át az egészségesebb édesítőkre, ilyen a stevia vagy a xilitol. Két vagy három hét elteltével csökkentsétek a napi cukoradagot, és nézzetek utána, hogy mennyi cukrot tartalmaznak azok az ételek, amiket rendszeresen fogyasztotok. Előfordulhat, hogy fejfájást, diszkomfortérzetet vagy kényszert fogtok érezni, hogy valami cukrosat egyetek, de legyetek kemények magatokkal, és tartsatok ki a terv mellett – ezek idővel elmúlnak!
Ha mindent jól csináltok, egy hónapon belül jobban fogjátok érezni magatokat a bőrötökben, és a fizikai teljesítményetek is javulni fog, több energiátok lesz, és még a hangulatotok sem fogja bánni, hogy kevesebb cukor kap szerepet az étrendetekben.