Naprendszerünk legnagyobb bolygója olyan sebességgel forog, hogy egész konkrétan kilöki környezetéből a telített részecskéket, az űrben lebegő kisebb köveket vagy jégdarabokat, ráadásul a bolygót körülölelő sugárzás pár hónap alatt megolvaszt minden műszert vagy szerkezetet, ami az égitest közelébe ér. A NASA egy újabb kutatásának köszönhetően pedig már azt is tudjuk, hogy a Jupiter közelében még a csend is másképp hangzik!
Mivel a Jupitert nem könnyű úgy megközelíteni, hogy ne olvadjanak meg az ehhez használatos kisebb műszerek, a NASA egy erre a célra tervezett, Junónak keresztelt űrhajót indított útnak, a gép pedig majdnem 5,56 millió mérföldnyi távolságból készített hangfelvételeket a bolygó légkörének hangjairól. Azoknak az adatoknak köszönhetően, amiket az űrhajó nemrégiben visszaküldött, a NASA tudósai már azt is tudják, hogy a Jupiter légkörének még a hangja is más, mint a naprendszerünkben bárhol máshol – írja a Mashable.
A felvételeken egyébként az a pillanat is jól hallatszik, amikor a gép belép a bolygó mágneses terébe, ettől a pillanattól kezdve már nem a napszelet, hanem a bolygó saját légkörének hangzását hallhatjuk az alábbi videón.
Itt pedig már azokat a hangokat hallhatjuk, amiket a Juno a Jupiter magnetoszférájában tartózkodva készített.
A Juno egyébként a NASA tervei szerint a mai napon, Július negyedikén áll a hatalmas bolygó keringési pályájára. Úgy tervezték, hogy képes legyen majdnem 4 millió kilométert megtenni a bolygó közelében, és ezalatt megpróbáljon információkat gyűjteni arról, hogyan alakultak ki naprendszereink bolygói több milliárd évvel ezelőtt. Ez azt jelenti, hogy mintegy 20 hónapja van adatokat gyűjteni, mielőtt végleg megadná magát a hatalmas bolygó káros sugarainak.
Nem kétséges: akkora bolygóval van dolgunk, hogy a közelében még a csend is másképp hangzik, mint a naprendszer más bolygóinak közelében!