Ami már az első látogatásomkor szembetűnő volt, hogy végtelenül szabadon és gátlások nélkül kombinálják a mintákat, a sziluetteket és az anyagokat. A kiegészítőkre is nagy hangsúlyt fektetnek. Külön érdekesség volt számomra a vintage üzletek népszerűsége. A régi darabokat laza természetességgel és stílusérzékkel emelik be a modern ruhadarabjaik közé, ezáltal nagyon sokféle, alaposan megkomponált szettet látni az utcán.
Ha tanácstalanok vagytok a tavaszi ruhatáratokat illetően, vagy úgy érzitek, beszürkült és elunalmasodott a stílusotok, irány a legközelebbi divatfőváros, vagy böngésszetek a street fashion blogokon, esetleg régi divatújságokban.
Keresgélés közben tartsátok észben: a hangsúly ezúttal a merészségen és a kreativitáson van. Ahhoz, hogy a stílusotok egyedi, változatos és erőteljes legyen, egyáltalán nem szükséges eldobni mindent, amit eddig viseltetek. Kutakodni a nagyi szekrényében, kincsekre vadászni a bizsus dobozában egyáltalán nem ciki. Sőt…
A régi darabok szinte varázserővel bírnak, minden új összeállításba csempészhettek általuk egy kis költőiséget és játékosságot.
Nézzetek körül a vintage üzletek és a second hand boltok kínálatában is! Ami másnak feleslegessé vált, számotokra igazi kincs lehet.
A múlt darabjait beemelni a mostani öltözékeitekbe izgalmas feladat. A retró például idén is hódít geometrikus mintázatával és formavilágával. Merítsetek ötleteket a korábbi nagy korszakokból! Először is nem árt tisztázni néhány alapfogalmat. Mi is az a vintage, mitől lesz valami retró, és egyáltalán mi a különbség a kettő között?
A vintage és a retró stílusbeli megnevezések. Ugyanúgy használhatóak a dizájn más területein is, mint a divatban. A vintage szót először a 15. században használták, az öltözködésben olyan ruhadarabokra utal, amelyek az 1920-as és 1980-as évek között készültek. Magukban hordozzák az akkori divat jellemző stílusjegyeit. A kifejezés utalhat az anyagra, a mintázatra vagy a formára is.
A vintage ruhák vásárlásának gazdasági és elvi okai is lehetnek. Ennek a stílusnak a követői sokszor megfontoltságból, környezettudatosságból döntenek a klasszikus darabok mellett. A vintage öltözködési stílus a legtöbb esetben ruhákat foglal magában, és olyan jellegzetességeket, amelyek kiemelik őket a mindenkori trendekből. A részletek aprólékosan kidolgozottak, hajtásokkal, gondosan elkészített applikációkkal, izgalmas elemekkel díszítettek. A ruhák általában kisebb arányokból épülnek fel, és szabásukban is gyakran eltérnek a mostaniaktól.
A retró és a vintage fogalmát gyakran összekeverik stílusbéli hasonlóságaik miatt.
A retró egy olyan divatstílus, amely a korábbi divattrendekre utal, különösképpen a vintage vagy más néven klasszikus stílusra. A latin „retrospectus” szóból ered, melynek jelentése „visszafelé”. A kifejezést egyaránt használják az 1960-as, 1970-es évek öltözködési stílusának megnevezésére is, vagy bármilyen visszatérő trendre. Vintage inspirálta stílusként is emlegetik.
A kettő között nem nehéz különbséget tenni, a ruhák megjelenéséből és az anyaghasználatból könnyen felismerhető. A vintage ruhák kidolgozottabbak, míg a retró ruhadarabok korszerűbb és letisztultabb megjelenéssel bírnak. Ennek oka, hogy a retró ruhák imitációi a régebbi korok ruháinak, és új anyagokból készülnek.
A vintage boltokban és turkálókban kutatni igazi kaland egy divatőrült számára. A bohém stílus sosem megy ki a divatból, ehhez a legtökéletesebb összeállításokat innen tudjátok megkomponálni. Most, hogy hamarosan itt a fesztiválszezon, a bohém stílus még aktuálisabbá válik. Vegyétek elő a régi ruháitokat, és alkossatok játékos szetteket!
Íme néhány tipp, hogy mi mindent érdemes előszedni a nagyi szekrényéből vagy a régebbi, eldobozolt ruháitokból.
1. Szőrmebunda télen-nyáron… és tavasszal
Ugye emlékeztek az elmúlt nyarak nagy slágerére, a Thrift Shopra? Macklemore szőrmebundája igazi őrületet indított el, a fesztiválokat elárasztották a hatalmas kabátokba burkolózó fesztiválozók. Nyárias szettekkel, sorttal és bakanccsal kombinálva még ütősebb hatást érhettek el. Itt a hangsúly az anyagok és a formák kontrasztján van. Tekintsetek úgy a kabátra, mint a szettetek vezető elemére, olyan darabokkal viseljétek együtt, amik önmagukban visszafogottak és letisztultak, így nem veszik el a figyelmet a főbb darabról.
2. Csalafinta csipke
A horgolt vagy csipkedarabok igazi alapjai egy nőies, bohém, játékos szettnek. Lágyságuk és kidolgozottságuk nagyon szépen érvényesül a karakteresebb, rusztikusabb ruhadarabokkal való kombináláskor. Viseljétek sportos farmerrel vagy bőrkabáttal. Ne féljetek a lágy, könnyed, átlátszó anyagokat a hétköznapibb darabokkal keverni.
3. Tuningoljátok fel a farmert!
Ha fesztiválozni mentek, alapdarabnak számít a farmer. A régi nadrágokat sem kell kidobnotok, ez kiváló alakalom arra, hogy újra viseljétek őket. Nyugodtan vágjátok le a szárát, vagy helyenként hasítsátok fel. Idén hódítanak a felvarrók is, ezeket is könnyen fel tudjátok tenni a régi sortotokra. A magas derekú nadrágok szépen kiemelik az alakot és hosszítják a lábakat. Rövid felsővel kombinálva a hangsúly a derékra terelődik, ezzel karcsúsítva az alakot.
Farmerkisokos
Farmervásárlás során gyakran találkozhattok olyan kifejezésekkel, amelyeket nem árt megjegyeznetek, hiszen ezek segítségével tudjátok a megfelelő fazonú és méretű ruhákkal bővíteni a ruhatáratokat. Készítettem nektek egy kis útmutatást illusztráció formájában, hogy az olyan kifejezések, mint a bootcut, a boyfriend, a straight és társaik többé ne jelenthessenek nehézséget egy VOUS-lánynak sem. A farmerkisokost ide kattintva érhetitek el.
4. Ruhákat a padlásról
Keresgéljetek a régen eltett ruháitok között. A kilencvenes évek szettjei divatosabbak, mint valaha. A többsoros láncok vagy szoros „nyakörvek” a szezon alapdarabjainak számítanak. A nagy, színes mintázattal díszített ruhadarabokat keverjétek egyszínű, letisztult ruhákkal. Ettől még erőteljesebbnek hat a minta, amit viseltek. A geometrikus minták és szabásvonalak a ’60-as éveket idézik.
A retró hatás fokozásaképpen válasszatok nagy, feltűnő, akár műanyagból készült láncokat, kerek napszemüvegeket. Ezeket nyugodtan viselhetitek a fesztiválokon is, így biztosan nem vesztek el a tömegben.
5. Flitterből sosem elég!
Tévhit, hogy a gyöngyök és a flitterek viselése csak különleges, ünnepi alkalmakkor megengedett. Kombináljátok őket farmerrel és casual darabokkal. Ezzel tompíthatjátok a csillogást, és lazaságot adhattok a külsőtöknek.
Egy kis csavarral minden régi darab beilleszthető a mindennapi megjelenésetekbe. Ehhez csak arra van szükség, hogy ne féljetek a különböző stílusokat és korszakokat keverni egymással. Csak a megfelelő arányokat kell megtalálni.
A divat folyamatosan változik, új stílusok jelennek meg, de minden szezonban megfigyelhető, hogy visszanyúlnak egy-egy régebbi korszakhoz. Ha a divatról van szó, néha nyugodtan térjetek vissza a múltba. Ez hozhatja meg a várva várt frissességet és lendületet a megjelenésetekbe.