Kik voltak az elsők Hófehérke mellett?
A Hófehérke-történet rengeteg feldolgozást élt már meg, de a 7 törpe mindig jelen volt. Igaz, voltak ők már vitézek is, nem mindig törpök. A Grimm testvérek 1812-ben publikálták az eredeti történetet, melynek német címe: Schneewittchen.
A Grimmek a történeteket számozták, ez volt az 53. mese. A végső verziót az összes – több mint 200 – mesével együtt 1854-ben publikálták. Ezt a történetet vette alapul Puskin, amikor 1833-ban megírta a Mese a halott cárkisasszonyról és a hét vitézről című mesét. Számos különbség van a történetek között: a hét törpe helyett hét lovag, esetleg rabló szerepel (Puskinnál vitézek vannak), nem az alma mérgezett, hanem a fésű. A tükör helyett sokszor szerepel Hold vagy Nap. Ha érdekel titeket Puskin Hófehérkéje, kattintsatok ide!
Mit jelképez a hét törpe?
Mondjátok ki újra a címet! Gondolkozzunk, mit hívhatnak a zsargonban hófehérnek? A kokaint. Bizony, sokan úgy gondolták, hogy Hófehérke és az őt körülvevő 7 törpe a kokain hatásának állomásait jelképezik. A legendát azóta számos helyen lehet olvasni, de ennél még több helyen látható, hogy ez egy hoax, nem igaz.
Egy ennél földhözragadtabb megközelítés szerint a hét törpe saját magunkat jelképezi: hiszen mindannyian lehetünk vigyorgóak, morgóak, vagy épp csendesebbek. Mindenki egy kicsit magára ismerhet a törpökben.
Ismerjük meg őket!
Tudor (Doc)
Az egyetlen törpe, akinek a neve nem melléknév. Sokan gondolhatnák, hogy ő valamiféle tudós vagy orvos, de nem az. Ő is ugyanolyan bányász, mint a többiek, csak egy kicsit okosabb. Annak ellenére, hogy ő a csapat vezetője, gyakran bepánikol.
Morgó (Grumpy)
A legnagyobb orral rendelkező törp. Majdnem az egész filmben ő a keserűség, a negativitás, igazi ellenpólusa a többieknek. Durva, lekezelő és szexista. Ő szereti legkevésbé Hófehérkét, meg úgy egyáltalán a nőket. Erős kétségei vannak Tudor vezetői képességeit illetően, de elfogadja.
Szundi (Sleepy)
A törpe, aki mindig aludni szeretne és állandóan óriási karikákkal a szeme alatt indul dolgozni. Bár a törpék hasonlóak, és azt gondolhatjátok, milyen könnyű volt animálni őket, ez nem volt így. A törpék rosszul formált emberi alakok, kicsit gyors csipőmozgással, hogy hitelesebbek legyen.
Szende (Bashful)
Szende, aki szerelmes Hófehérkébe. Ez elég egyértelmű a filmet nézve. Gyakran elpirul, óriási szempilláit csak úgy rebegteti, amikor szerelme tárgya közelébe kerül. Ugyanakkor kicsit bizalmatlan a többi törpével szemben.
Vidor (Happy)
Tudtátok, hogy Vidor kedvenc étele a leves és a pite? És hogy ellentétes természetük ellenére sosem veszekedtek Morgóval? Vidor az, aki a legkedvesebben fogadja Hófehérkét, és ő az, aki hercegnőként bánik vendégükkel.
Hapci (Sneezy)
A törpe, aki állandó szénanáthával küzd – allergiás a virágokra –, ezért kicsit nehezen beszél. A humora nagyon a helyén van, minden poénban részt vesz, annak ellenére, hogy kicsit kábultnak tűnik. Minden törpének a nevéhez illő a megjelenése, ő egy kicsit soványabb.
Kuka (Dopey)
Kuka egy igazán különleges törpe. Az egyetlen, akinek nincs szakálla, aki a legfiatalabbnak tűnik, és az egyetlen, akit egy élőszereplőről mintáztak: Eddie Collinsról. Vidor szerint egyszerűen sosem próbált beszélni. De nem is baj, ő mindig mosolyog.
Gondoltátok volna?
A törpök magassága örök, de a nevük…!
A Hófehérke-történet számtalan feldolgozáson ment már keresztül, hol nagyobb, hol kisebb sikerrel. A sztorit sokszor megtartották, a leginkább transzformálódó szerep a gonosz királynő szerepe, akit sokszor próbáltak finomabb vonásokkal megáldani. De a hét törpe sem úszta meg az átalakulást. Hiába agyaltak annyit a rendezők a neveken, gyakorlatilag minden feldolgozásban új címkét kaptak a törpék.
A 1993-as Boldogon éltek, míg meg nem haltak (Happily Ever After) történetben a törpök nevei: Blossom, Critterina, Marina, Moonbeam, Muddy, Sunburn, Thunderella.
A 2001-es egyszerűen csak Hófehérke-feldolgozásban a napok neveit kapták a törpök: Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday.
A 2011-ben forgatott Egyszer volt, hol nem volt sorozatban megtarthatták az eredeti nevüket. Ellentétben a teljesen kifacsart Hófehér és a vadászban, ahol szintén új nevekkel áldották meg őket: Beith, Coll, Duir, Gort, Muir, Nion, Quert, Gus. A törpök öröme nevek terén épp oly kicsi, mint a magasságuk, ezt mi sem mutatja jobban, hogy 2012-ben mutatták be a Tükröm, tükröm című Hófehérke-feldolgozást, amiben szintén új névtáblákat kellett gyártaniuk az ünnepi asztalhoz: Butcher, Will Grimm, Half Pint, Napoleon, Grub, Chuck/Chuckles, Wolf.
Nahát, Hófehérke, mit csinálsz?
A Hófehérke történet mellett nem lehet szó nélkül elmenni, és nemcsak a sztori miatt, hanem mert olyan erős kulturális és szociológiai hatása van a mai napig, amely a kutatókat is foglalkoztatja. Propp meseelmélete szerint minden mesét fel lehet húzni ugyanazokra az elemekre.
Ő alapvetően az orosz varázsmeséket vizsgálta, de tanulmányát végül olyan sokan vették alapul, hogy a legtöbb mese elemei megtalálhatóak benne. Az elemek a következőek: a család egy tagja elmegy otthonról, a hősnek megtiltanak valamit, majd ezt a tilalmat megszegik. Ezután a főszereplő felderíti a terepet, majd nagy kárt okoz ellenfele. A többi szereplőnek elkezd hiányozni a főhős, akit aztán elindulnak felkutatni.
Ekkor mindenféle akadály elé állítják a megmentőt, amiket le kell küzdenie. Majd a végén a hős és ellenfele összecsap, és a gonoszt legyőzik. Propp elméletében 31 ilyen mozzanat van, és most csak azokat hoztam el nektek, amik megtalálhatóak a Hófehérkében. De az értelmezés itt nem áll meg!
A Disney-mesék népszerűsége töretlen, sőt, mintha másodvirágzásukat élnék.
A minap is szembe jött velem egy hercegnős papír zsebkendő. A gyerekeket rengeteg más külső hatás éri, mintha kapaszkodók lennének a Disney-hercegnők. Ezek a mesék mind a felnőtté válásról szólnak. Ennek első mozzanata a párválasztás, utolsó pedig a házasság, hazatérés. De az út a kettő között hosszú és rögös lehet, és a mesében átélt események valóságként épülhetnek be az emlékezetbe. Ennek néztem utána.
Kutatgatva tanulmányok után egy érdekes írásra bukkantam. Biztos, hogy minden mesében férfi a megmentő? A Csipkerózsika sztorit főhősünk átalussza, nem igazán tudnak férfias vonásai kiteljesedni. De a Hófehérkében? Ott a hercegnő 14 éves kora ellenére pontosan úgy viselkedik, mint egy bátor lovag.
Nekivág a veszélyekkel teli erdőnek, majd a törpék segítségével legyőzi a gonoszt. Hófehérke épp olyan aktív, mint a férfihősök szoktak lenni. Igazi példakép lehet.