Manapság egyre durvább történeteket hallunk már az egyetemi gólyatáborokról is. Ausztrália legrégebbi katolikus intézményében például arra kényszerítettek egy elsőévest, hogy alkoholt, sampont és kutyakaját tartalmazó keveréket igyon. A diáklányt életveszélyes állapotban szállították kórházba.
De Floridában is tiltottak már be hallgatói szervezetet azért, mert arra kényszerítették a gólyákat, hogy jeges vízben, bekötött szemmel tornázzanak, miközben a felsőévesek ütlegelik őket. Sőt, népszerű feladatnak mondható, hogy pár „gólyát” bezárnak egy szobába, és addig nem engedik ki őket, amíg a szobában lévő összes alkoholt meg nem isszák. Ebbe egy 18 éves kaliforniai diák három éve belehalt.
Szerencsére azért nem ez az általános. Ha ciki feladatokat is kell teljesíteniük a gólyáknak, a legtöbben inkább pozitívan gondolnak vissza rá, nem nyilvános megaláztatásként.
Viszont vannak olyanok, akiknek az életük része, hogy brutális szertartások keretében váljanak a közösség teljes jogú tagjává. Ilyenek például a férfivá avatási szertartások különböző törzseknél.
A Sateré-Mawé törzs
A szertartás résztvevőinek egy olyan hangyákkal tömött kesztyűt kell viselnie, melyeknek csípése harmincszor olyan erős, mint a darazsaké. A kesztyűt tíz percekig kell magukon hagyni, sőt közben még táncolniuk is kell. Az erős fájdalom, valamint a csípések egyéb mellékhatásai, mint a hányás és szívritmuszavar 24 óráig tartanak.
Algonkin indiánok
Ők úgy tartották, hogy annak, aki férfivá érett, minden gyerekkori emléket ki kell törölni a fejéből. Ezt egy olyan folyadékkal próbálták elérni, amely állítólag 100-szor erősebb, mint az LSD. A szer elfogyasztása után voltak, akik nem ismerték fel a családjukat, de olyanok is, akik azt is elfelejtették, hogy ők maguk kicsodák.
Pápua Új-Guinea
Itt a szertartásokat mindig az úgynevezett lélekházakban tartják, amelyek általában a falu legmagasabb pontján épülnek. Itt a férfiaknak rengeteg apró pengevágást kell elviselniük azért, hogy krokodilmintát „tetováljanak” a bőrükbe. Ez egy rendkívül fájdalmas eljárás, mely után a gyógyulás hetekig is eltarthat.
Pünkösd-szigetek
Az itt élő törzs tagjai egy 20-30 méter magas tornyot építenek a környéken talált faágakból, majd ezt a rozoga szerkezetet lényegében úgy használják, mint egy bungee jumpingot. Felmásznak a tetejére, a lábukra egy indát kötnek, majd leugranak a toronyról. Már egészen fiatalon, akár 7-8 évesen is részt vehetnek rajta a kisgyerekek, hogy mielőbb bizonyítsák férfiasságukat. Földet érésnél gyakori az agyrázkódás, a csípő- vagy nyaktörés.