Egyéb kategória

Agytágító az űrről – Ne legyen űr a fejetekben!

Az űr titokzatos és végtelen. Tudósok százai szentelik és szentelték életüket annak, hogy felfedezzék legalább csak egy kis szeletét. Az űr túl nagy, mi meg túl picik vagyunk. A nagy kérdésekre választ nem fogok adni, de néhány érdekességet azért összeszedtem nektek, amiket jó tudni.
vous - 2015.08.05.
Agytágító az űrről – Ne legyen űr a fejetekben!

Kezdjük először néhány bolygóinfóval!

  • A legfontosabb a sorrend. Rajongok az űrért, úgyhogy álmomból fölkeltve is bármikor el tudnám sorolni: Nap, Merkúr, Vénusz, Föld, Mars, Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz és a kis bolygó, a Plútó.
  • Tudtátok, hogy az Uránusz volt az első bolygó, amit távcsővel fedeztek fel?
  • Belegondoltatok már abba, hogy a Föld az egyetlen bolygó, amit nem egy istenről neveztek el? A többi hét bolygó névadója mind istenek voltak. 
  • A Szaturnusz a leglaposabb bolygó, és ennek köszönhetően kicsit több mint 10 óra alatt fordul meg a tengelye körül. Durva, hogy amíg mi 10 óra alatt a nap felénél sem vagyunk, a Szaturnusz addigra már meg is fordult. Ugye ennek a bolygónak van egy szép gyűrűje. De azt nem akarnátok, hogy ezzel kérjék meg a kezetek, ez ugyanis porból és jégdarabokból áll. Külön érdekesség, hogy a gyűrű 120 ezer kilométerre van a bolygótól, és mindössze 20 méter vastag. Az űrben ez olyan pici szám, hogy nem is értem, hogy tudták lemérni.
  • Amilyen gyors a Szaturnusz, olyan lassú a Vénusz: amíg megfordul a tengelye körül, addig nálunk eltelik 243 nap.

The Dark Side of the Moon – de most nem a Pink Floydról, hanem a Holdról szóljon a nóta!

Lehet, sokaknak csalódás lesz, de a Pink Floyd albuma csak mítosz: azért csak az egyik oldalát látjuk, mert ugyanolyan sebességgel forog a saját tengelye körül, mint a Föld. Igaz, a sötét oldalát csak űrtávcsővel lehet látni. A Holdon nem túl nagy a forgalom, eddig  12 ember járt ott: 1969-ben Neil Armstrong és az eddigi utolsó 1972-ben, Gene Cerman. Azóta csak járművek a Hold látogatói.

Forrás:
NASA

Amikor nyaraltok a tenger partján 6 óránként megváltozik a víz szintje: igen, ez bizony az ár-apály jelenség, ami szintén a Holdnak köszönhető. Pontosabban arról van szó, hogy az égitestek vonzása a Föld felé fordított részére erősebben hat, mint a középpontra, és leggyengébben a bolygó ellentétes oldalára hat. Ezt biztosan nem tudta Jim Carrey.

Köszönjetek el a Holdunktól, ugyanis nem egy hűséges társ. Lassan, de biztosan távolodik tőlünk. Búcsúlevelet azért még nem kell írni, de az évi 3,8 centis távolodás biztosan megvan. Tudtátok, hogy a Holdnak nincs légköre? Ez azt jelenti, hogy nem hallható rajta hang, és az égbolt mindig feketének látszik.

Mit tudtok a Tejútrendszerről?

Nem csak mi lakunk itt, még legalább 50 galaxis, köztük az Androméda-galaxis is, amit jó fényviszonyok között akár láthattok is. Az ősrobbanás után nem sokkal alakult ki, és az első megszületett csillagok közül sok még ma is fénylik! A hosszú, nagyon hosszú évek során a Tejút beépült más galaxisokba, és jelenleg is egy kis törpegalaxis „felfalásán” dolgozik. A Tejút közepén van egy óriási fekete lyuk, annyira nagy, hogy neve is van: Sagittarius.
A Tejutat körülvevő csillagok, gáz és por a Tejút központja felé tartanak 220 kilométeres sebességgel. Ez egy állandó sebesség a csillagoknál, ami azt jelentheti, hogy van egy kagylószerű sötét anyag, ami körbeveszi a galaxisunkat. De izgi! Kapaszkodjatok, ütközüüünk! No nem most, majd 5 millárd év múlva bizony lesz egy ütközés az Androméda-galaxissal!

A legnagyobb törpe-sztár: a Plútó!

A Plútó helyét 1915-ben már megjósolták – Percivel Lowell figyelte meg, hogy az Uránusz és a Neptunusz pályájánál van valami. Hát az volt a kis bolygó: a Plútó. A nevét egy 11 éves iskoláslány adta Angliában. Kalandos útja volt a bolygóvá válásig, de mindenki megnyugodhat, 9 bolygónk van. 2006-ban átsorolásra került és elvesztette bolygó státuszát, törpebolygóvá vált, majd 2014-ben visszakapta régi fényét. Annyira furcsán ferde a pályája, hogy emiatt sokszor közelebb van a Naphoz, mint a Neptunusz. Ő az igazi kakkukktojás, a fekete bárány, akit valahogy senki nem tud hova tenni. Néha van légköre, néha nincs: a különcséghez különc légkör is tartozik, amikor közelebb van a Naphoz megolvad a jeges felszín, akkor létrejön egy kis légkör, majd amikor távolodik, ez eltűnik. A legizgibb, hogy a most bemutatott képek arra engednek következtetni, hogy a rajtuk található hegyek a Plútó jeges vizes alapjából nőttek ki.

Visszatérés a Földre!

A sok izgalom és tudományos űrmaszlag után térjetek vissza a Földre a nemzetközi űrállomás segítségével. Élő stream felvételen követhetitek, ahogy az űrállomás kering a Föld körül – akármikor, akárhonnan. Félelmetes belegondolni, hogy „mindössze” az internet segítségével pár gombnyomás és a világegyetemben érezhetitek magatokat. Hagyjuk is, inkább csak élvezzük az eddigi legmegnyugtatóbb műsort, amit láttam. Élőben az űrből.

Ajánlott cikkek

Top cikkek

Világ

Különleges szigetek Izland körül
Világ
Különleges szigetek Izland körül
vous - 2024.11.09.
Björk kétségtelenül Izland egyik ikonikus női alakja, aki világhírű énekesnőként és zeneszerzőként ismert. Az avantgárd popzene királynője nemcsak zenéjében, hanem megjelenésében és egész művészetében képviseli szülőföldje szellemiségét.

Otthon

Téli fürdőzés – Hideg vagy meleg? Te döntöd el!
Otthon
Téli fürdőzés – Hideg vagy meleg? Te döntöd el!
vous - 2024.12.19.
Az emberi lélek ősidők óta vonzódik a vízhez, ami nem csupán az élet eredetével áll kapcsolatban, hanem különleges érzéseket is képes előidézni. A vízpart mellett töltött idő különleges harmóniát teremt, ahol az ember megszabadul a mindennapok zajától és a természet végtelenségével kapcsolódhat össze. A hullámok lágy ritmusa, a víz tükrén megcsillanó napfény, valamint a folyók és tavak nyugodt szépsége mind olyan élmények, amelyek mélyen gyökereznek az emberi természetben.