Egyéb kategória

5 tipp a fenntarthatóbb fogyasztáshoz: így lehetsz tudatosabb vásárló!

Egy-egy bevásárlás során is törekedhetünk a környezettudatosságra, a low waste szem előtt tartására, tudatos választásainkkal sokat tehetünk a bolygóért. Az alábbiakban néhány környezettudatos tippet osztunk meg, amelyekkel csökkenthetjük a mindennapokban a háztartási hulladékot és csomagolóanyagot.
vous - 2024.02.28.
5 tipp a fenntarthatóbb fogyasztáshoz: így lehetsz tudatosabb vásárló!

A boltba járás egyik legfontosabb szabálya, hogy ne vásároljunk olyat, amire nincs szükségünk. Segíthet ebben az előre megírt bevásárlólista is, így biztosan semmi nem kerül a kosarunkba hirtelen felindulásból. A másik szempont, amit érdemes szem előtt tartani, hogy számos termékből találhatunk fenntarthatóbb alternatívát, és szerencsére nem kell mélyen a zsebünkbe nyúlnunk a tudatos árucikkekre való átállás miatt.

Csomagolásmentes boltok

A zero waste mozgalom itthoni elterjedésének egyik legfontosabb állomása a csomagolásmentes boltok megjelenése volt. Ezekben az üzletekben élelmiszerek mellett háztartási cikkeket is vásárolhatunk, és a termékeket saját tárolóinkban, vászonszatyrainkban és üvegeinkben vihetjük haza, megspórolva ezzel a felesleges műanyag csomagolásokat.

Budapesten egyre több helyen találunk ilyen üzleteket, például az újlipótvárosi Ligeti Bolt vagy a Bikás park melletti Lemérem csomagolásmentes bolt, de már vidéken, például Székesfehérváron és Gödöllőn is találkozhatunk a fenntartható üzletekkel. Családi programnak is kiváló, de nem csak a gyerekek miatt hasznos. Egy tervezhető, tudatosabb vásárlási élményt nyújt, miközben tényleg nem termelsz felesleges csomagolási hulladékot. Visszaviheted a szörpös üveget, megtöltheted a mosószeres vagy samponos flakont; kimérheted a rizst, de akár az esti popcornt is.

Utántölthető csomagolások

Az utántölthető csomagolások koncepciója azon alapul, hogy egyszer megvesszük az adott terméket, és annak csomagolását újra és újra használjuk.

Ezt az ötletet valósította meg gyakorlatban a Sansin kozmetikai termékeket áruló márka, ami a DM-mel együttműködve utántölthető mosógéleket és öblítőt kínál. Országszerte több DM üzletben is található Sansin utántöltő állomás, amelyekben a korábban vásárolt, kiürült flakonokat lehet újratölteni, méghozzá a polcon lévő termékhez képest olcsóbban.

Hasonló logikán alapulnak az utántölthető kávékapszulák is, amelyek fenntarthatóbb választásnak bizonyulnak, mintha kapszuláinkat a szemétbe dobnánk minden egyes reggeli kávézás után.

Betétdíjas italok

A betétdíjas italok rendszere napjainkban leginkább a kötelező visszaváltási rendszer kapcsán merül fel. Bár valóban fontos az újrahasznosítás, a legjobb, ha nem termelünk szemetet minden egyes üdítő vagy ásványvíz elfogyasztása után. Erre kínálnak megoldást a betétdíjas italok, például a szörpök vagy az alkoholos italok visszaváltása, amelyek már évtizedek óta az életünk részét képezik, illetve új innovációként pedig a cserepalackos italok.

Az ásványvízfogyasztásban is végre áttörés mutatkozik itthon, igaz, egyelőre csak egy márka kínál környezettudatos megoldást. Az Oonly az első hazai cserepalackos ásványvíz, amely az egyszer használatos PET-palackokhoz képest környezettudatosabb megoldást biztosít, mivel átlagosan 25-ször töltik újra az Oonly cserepalackokat, mielőtt újrahasznosítják őket, és alapanyagukból újabb refPET palack készítenek. Egyetlen cserepalack legyártásához 80%-kal kevesebb műanyagot használnak fel a teljes életciklus alatt, mint egy egyszer használatos palack esetében. A pannonhalmi ásványvízmárka termékeit a kifli.hu-n lehet megvásárolni, majd az üres flakonokat az ásványvíz elfogyasztása után a webáruház futáraival visszaküldeni – a betétdíjat csak egy alkalommal kell kifizetni.

Forrás: Oonly

Reusable cup

Az elviteles papírpoharak, bár környezetbarátabbak mint műanyag verziójuk, általában sajnos ugyanúgy hulladékként végzik – a kutatások szerint a kávéspoharak 99,75%-a nem kerül újrahasznosításra. A papírpoharak továbbá nem túl praktikusak, hiszen könnyen átmelegednek, illetve szétmállanak, ha túl sokáig hagyjuk bennük a forró italunkat.

Itthon is egyre népszerűbbek az ausztrál Huskee Cup újrahasználható elviteles kávébögrék, amelyek alapanyaga a kávégyártás melléktermékeként keletkező hulladék kávéhéj. A kezdeményezés célja, hogy a vásárló egyszer megveszi az újrahasználható bögrét, és ha egy partner kávézóban rendeléskor átnyújta, nem kerül felszámolásra az elviteli díj. A HuskeeSwap rendszerben a vásárlók az italrendelést mindig egy tiszta Huskee Cupban kapják meg. Magyarországon többek között a My Little Melbourne Coffee-ban, a Madal Caféban és a Műhely Egyetem Caféban is elérhető a bögrecsere program.

Ezen felül számos hazai kávézólánc is értékesít sajátmárkás elviteles bögréket – ha abba kérjük italunkat, ezen módszerrel is környezettudatosabban és egyben olcsóbban kávézhatunk, teázhatunk.

Ételmentés

Az Európában népszerű Too Good To Go mintájára 2020 óta Magyarországon is van ételmentést célzó kezdeményezés, a Munch. Ennek lényege, hogy egy applikáción keresztül naponta felkerülnek az egyes éttermek, pékségek, élelmiszerüzletek, illetve virágboltok egyébként kidobásra ítélt termékei, amelyet a vásárlók kedvezményesen vásárolhatnak meg. Számos étteremben lehetőség van az ételeket saját dobozba kérni, így a csomagolóanyag is elhagyható. Egyrészt a felesleges ételpazarlásnak is elejét vehetjük, másrészt olyan vendéglátóhelyek termékeit is kipróbálhatjuk kedvezőbb áron, mint például a KIOSK vagy a La Donuteria.

Nem csak applikációkon keresztül van lehetőség ételmentésre, számos kisebb étterem, kifőzde, pékség is árulja termékeit olcsóbban a nap végén, érdemes nyitott szemmel járni.

Szerző: K. L.

Ajánlott cikkek

Top cikkek

Világ

Közösen kutatja a Velencei-tó helyzetét és lehetőségeit a Kodolányi Egyetem és a HÖOK
Világ
Közösen kutatja a Velencei-tó helyzetét és lehetőségeit a Kodolányi Egyetem és a HÖOK
vous - 2025.06.12.
Tudományos együttműködést indított a Velencei-tóért a Kodolányi János Egyetem és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). A több kutatást és tudományos vizsgálatot is magába foglaló kezdeményezés célja, hogy átfogó turisztikai, szociológiai és demográfiai képet adjon a Velencei-tó térségének helyzetéről. A részleteket sajtótájékoztató keretében ismertette Domokos Tamás, a Kodolányi Egyetem elnöke és Budai Marcell, a HÖOK sajtófőnöke Székesfehérváron, az felsőoktatási intézmény székhelyén.

Otthon

Miért fontos a kerti világítás?
Otthon
Miért fontos a kerti világítás?
vous - 2025.06.07.
Az ingatlanhoz tartozó szabadtéri területet úgy alakíthatjuk ki, ahogy csak szeretnénk: bevethetjük növényekkel, kialakíthatunk rajta egy pihenőhelyet, funkcionálisabbá tehetjük kényelmes kerti bútorokkal és akár kerti partik, szabadtéri sütögetések színhelyévé is válhat.