Egyéb kategória

Mennyire ismeritek a kávé történetét?

Meglehet, hogy ezt a cikket is éppen a reggeli kávétok közben olvassátok el. A kávézás hagyománya bizony már évszázadok óta elterjedt. Tudtátok például azt, hogy ez a forró ital jót tesz az egészségeteknek és a bőrötök egészségének is? Íme néhány tény a kávéfogyasztás történelméből.

vous - 2018.12.08.
Mennyire ismeritek a kávé történetét?

A Good Houskeeping összegyűjtött néhány érdekes tényt a reggeli kávétok hátteréről:

  • Időszámításunk szerint 800-ban ittak először kávét: a legenda szerint a 9. századi kecskepásztorok észrevették a koffein hatását a kecskéikre, akik szinte táncoltak a kávénövény hatására. Ebből főzte az első kávét egy helyi szerzetes.
  • A kávébabok valójában magok: olyanok, mint a cseresznyeszerű termések, de hasonlítanak a hüvelyesekre, ezért babnak hívjuk ezeket.
  • Brazília termeszti a legtöbb koffeint a világon.
  • Csak két amerikai állam gyárt kávét.
  • Túladagolhatjátok magatokat a kávéval: bár ehhez rövid időn belül 30 csészével kéne meginnotok.
  • Aki kávét iszik, tovább él: kutatások szerint, ha napi 3-4 csésze kávét isztok, akkor tovább éltek, csökkentitek a kardiovaszkuláris betegség, a 2-es típusú cukorbetegség és a Parkinson-kór kockázatát.
  • Egy csésze feketekávé csak egy kalória.
  • A kávézacc széppé teszi a bőrt: az ebből készített bőrápoló eltávolítja az elhalt hámsejteket.

Forrás:
Depositphotos
Ajánlott cikkek

Top cikkek

Világ

Különleges szigetek Izland körül
Világ
Különleges szigetek Izland körül
vous - 2024.11.09.
Björk kétségtelenül Izland egyik ikonikus női alakja, aki világhírű énekesnőként és zeneszerzőként ismert. Az avantgárd popzene királynője nemcsak zenéjében, hanem megjelenésében és egész művészetében képviseli szülőföldje szellemiségét.

Otthon

3 tipp a tisztább otthoni levegőért
Otthon
3 tipp a tisztább otthoni levegőért
vous - 2024.11.27.
Az otthonunk levegője gyakran több szennyeződést tartalmaz, mint a kültéri levegő. Az épületek hatékony szigetelése ugyan sok energiát takarít meg, ezzel együtt azonban korlátozza a levegő természetes áramlását. Így a por, a vegyi anyagok, az allergének és a páratartalom felhalmozódik, ez pedig hosszú távon növeli a légúti megbetegedések kockázatát.