A pikkelysömör, vagy másik nevén pszoriázis kellemetlen kór, ami hol meglapul, hogy fellobban, és fájdalmas, jól látható tüneteket okoz. Szerencsére az életmódunkban történő változások jó hatással lehetnek a betegségre is.
A pikkelysömör genetikai eredetű, a világon 125 millió embert érint, és rögtön az elején hangsúlyoznánk, hogy egy kicsit sem fertőző. Mivel a tünetek látványosak, a bőr pikkelyessé válik, kipirosodik és hámlik, szegény páciensektől mindenki menekül, mert attól félnek, átterjed rájuk is, pedig ennek semmi esélye. A betegség fellobbanásakor foltokban jelenik meg a hámlás, viszketés, sebesedés, a kezeken, a hajas fejbőrön, a térdeknél, a test bármelyik pontján. A tünetek legtöbbször csak a bőrt, a körmöket érintik, de ritkán ízületi gyulladás is társul melléjük. Sajnos a pszoriázis megléte növeli a cukorbetegség, a szívbetegségek kockázatát is, ráadásul könnyen kialakulhat az ízületeket tartósan károsító gyulladás is. A pikkelysömör egyébként életünk bármelyik szakaszában kialakulhat, hormonális változások, például kamaszkor vagy a klimax szintén előhozhatják. Sajnos gyógyítani nem lehet, de a fellobbanásokat meg tudjuk előzni. A betegséghez ugyan elég a genetika, de megfelelő életmódbeli változásokkal nyugvóponton tudjuk tartani.
Így éljünk, hogy ne legyenek tüneteink
Minél inkább megterhelésnek van kitéve a szervezet, annál rosszabb állapotba kerülhet az alapbetegség miatt. Ha el vagyunk hízva, túl sok alkoholt fogyasztunk, dohányzunk, egészségtelenül táplálkozunk, nem mozgunk eleget, nem vezetjük le a stresszt, akkor a bőrtünetek is erősebbek, figyelemfelkeltőbbek, okot és teret adnak a gyulladásnak.
Olvassátok tovább a cikket!