Nem. Szavaink különleges erővel bírnak, melyek pillanatok alatt képesek befolyásolni az érzéseinket pozitív vagy negatív irányba. Nem mindegy, hogy milyen stílusban, mely szavakat használva fogalmazunk, hiszen egy-egy mondat vagy szó örökre belénk is éghet.
Gondoljunk csak például az úszóinkra, akik egy-egy versenyszám előtt néhány másodperccel még zenét vagy egy relaxációs videót hallgatnak. A verseny gyakorlatilag ott a parton a fejekben dől el, hiszen aki nem tud eléggé összpontosítani, az már a rajtkőnél elveszíti a küzdelmet. Vagy jussanak eszünkbe Edison édesanyjának a szavai: fiát eltanácsolták az iskolából, és otthoni tanulásra kötelezték, mert az akkori elvárásoknak nem tudott megfelelni. Az iskolaigazgató levelében egyenesen úgy fogalmazott, hogy Edison szellemileg fogyatékos – és mit lépett erre az anya? A levélben fogalmazott bántó sorokat egyszerűen átfogalmazta. Nem engedte meg, hogy az ártó szavak eljussanak gyermekéhez, ezért zseninek nevezte a fiát, és a későbbiekben az is vált belőle. Nem lesz mindenkiből tehetséges feltaláló, élsportoló vagy életmentő orvos, de egyértelmű, hogy az ilyen és ehhez hasonló szavak akár romba is dönthetik gyermekeink önbecsülését és önértékelését, melyeket csak hosszú és kitartó munkával lehet helyreállítani.
Miben rejlik az igazi erő?
Az energiában. Abban az energiában, mely a szavaink mögött van, hiszen mondhattam volna, hogy meg fogsz gyógyulni, ha valójában abban egy percig sem hittem volna. Valamennyi szót ki lehet úgy mondani, hogy voltaképpen ott van mögötte a valós tartalom, netán ítélet és érzés.
Olvassátok tovább a cikket!